Problematyka oświadczeń składanych przez osoby występujące w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego po stronie instytucji zamawiającej jest szeroka. Ustawodawca przewiduje oświadczenia w stosunku do istnienia lub braku skazania oraz występowania lub nie konfliktu interesów. Na tle tych dwóch zagadnień zrodziły się problemy praktyczne, których rozwiązanie staramy się przybliżyć w poniższym opracowaniu. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jakie konsekwencje mogą pojawić się w obliczu niedochowania obowiązków. W drugiej części opracowania omawiamy aktualną opinię prawną UZP w tym zakresie.
W jaki sposób wykonawca ma wykazać brak podstaw wykluczenia dotyczących prawomocnego skazania, w sytuacji gdy wykonawca ma siedzibę w Polsce, ale w skład jego zarządu wchodzą osoby mieszkające w państwie, które nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej (Kanadyjczyk tam mieszkający, obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej tam mieszkający oraz Japończyk tam mieszkający)? Jakie zaświadczenie należy złożyć?
Karalność za pewne wymienione ustawą Pzp przestępstwa jest obowiązkową podstawą wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zamawiający musi uzyskać od wykonawcy potwierdzenie, że nie podlega on wykluczeniu z przetargu z powodu popełnienia czynu wskazanego w art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp. Wykonawcy często są więc proszeni o złożenie zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego, aby potwierdzić, że nie figurują w tym rejestrze. Między innymi o tym, jak przebiega weryfikacja w tym zakresie i jak powinno wyglądać zaświadczenie z KRK, piszemy w poniższym artykule. Fakultatywne przesłanki wykluczenia związane z karalnością omówimy w kolejnych top tematach.
Sprawdź także:
Na gruncie nowej ustawy Pzp oraz rozporządzenia w sprawie podmiotowych środków dowodowych pojawiają się wątpliwości związane z potwierdzaniem niekaralności w przetargu. Zaświadczenia o niekaralności do przetargu w 2021 roku nadal musi pozyskiwać podmiot zbiorowy oraz m.in. urzędujący członkowie zarządu, wspólnicy i prokurenci. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy wykonawca ma siedzibę w Polsce, ale np. członkowie zarządu mieszkają za granicą. Sprawdź, jakie zaświadczenie z KRK pozyskiwać do przetargu od początku 2021 roku. W opracowaniu przytaczamy dwa pytania naszych Czytelników w tym zakresie wraz z kompleksowymi wyjaśnieniami ekspertów.
Wykonawca, który składa zaświadczenie z KRK obejmujące dane z polskiego i zagranicznego rejestru, powinien podać podstawę prawną swojej czynności. Być może rozwieje to ewentualne wątpliwości zamawiającego w toku weryfikacji złożonych dokumentów.
Jak aktualnie powinny być składane oświadczenia z art. 56 ust. 4 ustawy Pzp? Rozumiem, że powinny to być dwa dokumenty dotyczące:
1) konfliktu interesów i
2) prawomocnego skazania.
Czy oświadczenia są składane na różnych etapach postępowania? W art. 56 ust. 6 ustawy Pzp wskazano, że oświadczenie w sprawie prawomocnego skazania składa się „przed rozpoczęciem wykonywania czynności związanych z przeprowadzeniem postępowania”. Czy zatem osoby przystępujące do przygotowania postępowania np. ustalające wartość zamówienia, przygotowujące OPZ i warunki udziału związane z przedmiotem zamówienia oraz pracownicy działu zamówień publicznych sporządzający ogłoszenie i dokumenty zamówienia powinni złożyć takie oświadczenia przed wszczęciem postępowania?
Osoby, które wykonują czynności po stronie zamawiającego muszą złożyć oświadczenie z art. 56 Pzp dotyczące istnienia konfliktu interesów (lub jego braku) i niekaralności. Daje to gwarancję bezstronnego i obiektywnego prowadzenia procedury oraz równego traktowania wykonawców.
Zatrudnienie przez wykonawcę osoby odbywającej karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, zatrudnionej uprzednio na podstawie umowy o pracę przez innego pracodawcę, a więc już aktywnej zawodowo, nie jest równoznaczne ze spełnieniem przez wykonawcę wymogu prowadzenia działalności obejmującej społeczną i zawodową integrację tej osoby (wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie z 7 czerwca 2018 r., sygn. akt IX Ga 739/17).
Eksperci portalu oferują kompleksową wiedzę i wsparcie w zakresie zamówień publicznych.