Niewłaściwa stawka podatku VAT w ofercie to błąd

Stan prawny na dzień: 05.06.2014
% na tekście

Zanim zamawiający odrzuci ofertę powinien dokładnie sprawdzić, czy wykonawca nie dopuścił się omyłki, którą można poprawić. Nawet wówczas, gdy oferta zawiera błędy w obliczeniu ceny jak np. wskazana jest w niej nieprawidłowa stawka podatku VAT.

Na temat konsekwencji podania w ofercie niewłaściwej stawki podatku VAT wypowiedział się już Sąd Najwyższy w uchwale z 20 października 2011 r. (sygn. akt III CZP 52/11). SN uznał, że taką sytuację należy traktować jako błąd w obliczeniu ceny, pod warunkiem, że brak jest ustawowych przesłanek do stwierdzenia omyłki (art. 89 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp). Skład orzekający rozróżnił dwie sytuacje w zależności od poszczególnych zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Sąd stwierdził bowiem, że „(…) Zakres obowiązków kontrolnych zamawiającego i kształt nakazanych ustawą, chronologicznie ujętych, kolejnych jego obowiązków, warunkowany jest treścią siwz. Jedynie wówczas, jeśli zamawiający wskazał w siwz konkretną stawkę podatku VAT, kształtującą przecież także wysokość określonej w ofercie ceny, to dopiero wtedy może dojść do ewentualnego wystąpienia innej omyłki, polegającej na niezgodności przyjętej w ofercie stawki VAT ze stawką zawartą w siwz. Niezgodność taka uzasadniałby obowiązek poprawienia oferty i to tylko wówczas, gdy omyłka polegająca na takiej niezgodności nie powoduje istotnych zmian w treści oferty. Natomiast w sytuacji, w której zamawiający nie określił w siwz stawki podatku VAT w ogóle nie może dojść do wystąpienia innej omyłki w rozumieniu art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp (…). W tej ostatnio wskazanej sytuacji w rachubę wchodzi wyłącznie ocena wystąpienia błędu w obliczeniu ceny.”

Takiemu stanowisku dała wyraz również Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 3 marca 2014 r.(sygn. akt KIO 277/14). 

A zatem należy uznać, że w każdym spornym przypadku zamawiający powinien zbadać, czy w ofercie nie występuje omyłka, którą ma obowiązek poprawić na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy Pzp.

Opracowanie: Anna Śmigulska-Wojciechowska

Źródło:

Opinia prawna Urzędu Zamówień Publicznych „Omyłki i błędy w ofertach wykonawców - analiza na przykładzie orzecznictwa sądów okręgowych i Krajowej Izby Odwoławczej”