Część zamawiających, najpóźniej w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ, ma obowiązek sporządzenia i opublikowania planów postępowań o udzielenie zamówień publicznych na dany rok budżetowy. Sprawdź, czy właściwie interpretujesz przepisy.
Zgodnie z art. 13a podmioty zamawiające wymienione w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp oraz ich związki nie później niż 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ, są zobowiązane:
Definicja postępowania o zamówienie publiczne wskazuje, że należy przez nie rozumieć postępowanie wszczynane w drodze publicznego ogłoszenia o zamówieniu lub przesłania zaproszenia do składania ofert albo przesłania zaproszenia do negocjacji w celu dokonania wyboru oferty wykonawcy, z którym zostanie zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego, lub – w przypadku trybu zamówienia z wolnej ręki – wynegocjowania postanowień takiej umowy. Procedura do 30.000 euro nie kwalifikuje się do tej kategorii. W związku z tym plan postępowań sporządzany zgodnie z art. 13a ustawy Pzp nie musi jej uwzględniać.
Wskazany dokument (plan) powinien zawierać minimalny zakres danych opisany w art. 13a ustawy Pzp. Chodzi o:
W odniesieniu do wartości zamówienia chodzi o kwotę orientacyjną, która mówiłaby wykonawcom choćby tyle, czy planowany zakup przekracza unijne progi czy nie. Przepis w żaden sposób nie wymaga, aby zamawiający wskazali tam szacunkową wartość zamówienia czy tym bardziej maksymalną sumę, jaką są w stanie wydać w planowanym postępowaniu.
Żaden akt prawa nie przewiduje wzoru planu. Zamawiający samodzielnie określają jego schemat, byleby dokument zawierał wymagane powyżej informacje.