Ogłoszenie o zamówieniu zawiera podstawowe informacje dotyczące procedury przetargowej. To z niego dowiemy się o przedmiocie zamówienie, jego zakresie lub wielkości. W zależności od trybu, w jakim prowadzone jest postępowanie, ogłoszenie dostarczy nam również informacji związanych z wymogami zamawiającego dotyczącymi np. warunków udziału w postępowaniu, kryteriów oceny ofert oraz dokumentów żądanych przez zamawiającego wraz ze składaną ofertą.
Zamawiający, co do zasady, wszczyna postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, publikując ogłoszenie o zamówieniu. W ten sposób rozpoczynają się procedury:
Pozostałe tryby mają niekonkurencyjny charakter i biorą w nich udział tylko te podmioty, do których bezpośrednio zwrócił się zamawiający. Chodzi o procedury negocjacji bez ogłoszenia, trybu z wolnej ręki i zapytania o cenę.
Jeśli dana procedura rozpoczyna się publikacją ogłoszenia, to miejsce w którym można je znaleźć, zależy od wartości udzielanego zamówienia. I tak, jeśli kwota zamówienia jest równa lub przekracza:
zamawiający przekazuje ogłoszenia o zamówieniach do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wykonawcy zainteresowani uzyskaniem takiego kontraktu, powinni szukać interesujących ich ogłoszeń na stronach http://ted.europa.eu. Przedsiębiorca może posługiwać się tam językiem polskim i wyszukiwać ogłoszenia m.in. po kryteriach biznesowych, według branż CPV, według miejsca dostawy lub zgodnie z nagłówkiem.
Zamawiający, który wypełnia ogłoszenie o zamówieniu, ma obowiązek w opisie przedmiotu zamówienia użyć kodów ze Wspólnego Słownika Zamówień tzw. CPV. W ten sposób można znaleźć interesujące nas zamówienia realizowane również w innych krajach unijnych – tam też używane są bowiem te same oznaczenia. Oczywiście można również wpisać w wyszukiwarce na stronach TED właściwy kod CPV, aby odszukać interesujące nas krajowe ogłoszenie. Oficjalny tekst słownika CPV w języku polskim znajduje się na stronach Urzędu Zamówień Publicznych www.uzp.gov.pl.
UZP oferuje całkowicie bezpłatną usługę subskrypcji ogłoszeń o interesujących nas zamówieniach. Wówczas automatycznie codziennie rano na naszą skrzynkę e-mailową dostarczane są informacje o ważnych dla nas przetargach. Aby uzyskać dostęp do tej usługi, należy założyć konto „Wykonawcy” na jednym z serwerów Portalu Centralnego UZP pod adresem internetowym http://www.portal.uzp.gov.pl. Po przejściu procesu rejestracyjnego użytkownik określa kryteria wyszukiwania, na podstawie których chce otrzymywać informacje. Każdy użytkownik może dowolnie tworzyć i modyfikować trzy różne subskrypcje.
Także Biuletyn Zamówień Publicznych oferuje możliwość przeszukiwania ogłoszeń według różnych kryteriów m.in. rodzaju zamówienia, trybu postępowania, przedmiotu zamówienia, kodu CPV, zamawiającego, miejscowości czy województwa.
Organizator postępowania ma także obowiązek zamieszczać ogłoszenia o zamówieniach na swojej stronie WWW oraz w miejscach publicznie dostępnych we własnej siedzibie. Również tam warto szukać informacji o aktualnych przetargach, szczególnie gdy interesuje nas współpraca z konkretną instytucją.
Jeśli zamawiającemu zależy na rozpowszechnieniu informacji o udzielanym zamówieniu, ma także możliwość publikacji ogłoszenia w czasopiśmie lub dzienniku o ogólnopolskim zasięgu.
Zamawiający czasem publikują ogłoszenia o planowanych do udzielenia zamówieniach w przeciągu kolejnych 12 miesięcy. Można je znaleźć na ich stronach WWW w miejscu zwanym profilem nabywcy lub w Dzienniku Urzędowym Unii europejskiej. W ten sposób możemy zyskać wiedzę na temat planowanych w danym roku zamówieniach określonej instytucji. Zamawiający publikuje wstępne ogłoszenie informacyjne po zatwierdzeniu lub uchwaleniu planu finansowego jego jednostki.
Wstępne ogłoszenie dotyczy zamówień o wartościach równych unijnym progom lub je przekraczających, których kwota:
1) dla robót budowlanych – jest równa lub przewyższa 5.186.000 euro,
2) zsumowana dla dostaw o wartości równej lub przekraczającej 134.000/207.000 euro jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 750.000 euro,
3) zsumowana dla usług o wartości równej lub przekraczającej 134.000/207.000 euro, w ramach kategorii 1–16 określonej w załączniku nr 2 do Wspólnego Słownika Zamówień, jest równa lub przekracza 750.000 euro.
Ogłoszenia o przetargach można również znaleźć na Portalu Zamówienia Publiczne>>>