Zamawiający, który prowadzi postępowanie krajowe, jest upoważniony weryfikować podstawy wykluczenia albo zgodnie z samym wstępnym oświadczeniem wykonawcy, albo zgodnie z tym oświadczeniem i podmiotowymi środkami dowodowymi. Zamawiający ma przy tym prawo – inaczej niż w postępowaniu unijnym – żądać od wykonawcy wyłącznie oświadczenia o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp, w zakresie wszystkich wskazanych przez siebie podstaw wykluczenia. O tym uprawnieniu stanowi § 3 rozporządzenia w sprawie podmiotowych środków dowodowych.
Zgodnie z § 3rozporządzenia w postępowaniach o wartości mniejszej niż progi unijne zamawiający, w celu potwierdzenia braku podstaw wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu, może zamiast podmiotowych środków dowodowych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 2 lub 4–6, żądać oświadczenia wykonawcy.Potwierdza ono aktualność informacji zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp, w zakresie podstaw wykluczenia z postępowania wskazanych przez zamawiającego.
W przywołanej regulacji chodzi jednak o inny podmiotowy środek dowodowy niż ten z § 2 ust. 1 pkt 7rozporządzenia, który dotyczy wszystkich postępowań niezależnie od ich wartości. Ponad to swym zakresem wykracza poza informacje przekazywane w ramach podmiotowych środków dowodowych z § 2 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz 4–6.
O szczegółach związanych z oświadczeniem o aktualności informacji zawartych we wstępnym oświadczeniu przeczytasz m.in. w artykułach opublikowanych na Portalu ZP:
Redakcja