Platforma e-Zamówienia – obowiązek rejestracji postępowania

Stan prawny na dzień: 19.04.2022
Platforma e-Zamówienia – obowiązek rejestracji postępowania

Dnia 4 kwietnia br. moduł ofert i wniosków na Platformie e-Zamówienia został udostępniony wszystkim podmiotom. Każdy zamawiający może obecnie zorganizować na platformie elektroniczne postępowanie w sprawie zamówienia publicznego bądź konkurs. Warto pamiętać, że zamawiający w każdym trybie ma obowiązek rejestracji postępowania na Platformie e-Zamówienia. Jeśli następnie zdecyduje się na inny środek komunikacji elektronicznej, powinien zaznaczyć na Platformie, że nie będzie z niej korzystać.

Platforma e-Zamówienia udostępnia bezpłatnie usługi elektroniczne, które wspierają proces udzielania zamówienia publicznego zgodnie z ustawą Pzp. Rejestracja na platformie jest obowiązkowa, jeśli zamawiający chce publikować plan postępowań oraz ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych. Dodatkowo za pośrednictwem platformy zamawiający poinformuje prezesa UZP o otrzymanych ofertach i wnioskach zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy Pzp.

Zamawiający ma wybór dotyczący miejsca prowadzenia postępowania – musi to być jedno wybrane przez niego narzędzie komunikacji elektronicznej (np. miniPortal lub platforma komercyjna). Urząd Zamówień Publicznych poinformował przy tym, że w związku z uruchomieniem modułu ofert i wniosków na Platformie e-Zamówienia zamawiający będą mogli wszcząć postępowania na miniPortalu jedynie do 1 września 2022 r. Postępowania rozpoczęte przed tą datą będzie można zakończyć na miniPortalu również po jej upływie. UZP przypomina, że jeśli zamawiający decyduje się prowadzić postępowanie na Platformie e-Zamówienia, to nie może wskazywać innego miejsca prowadzonego postępowania.

Prowadząc postępowanie na innej, wybranej platformie (tzw. komercyjnej), zamawiający musi także pamiętać, aby w trakcie rejestracji postępowania na Platformie e-Zamówienia zaznaczyć, że nie będzie z niej korzystać.

Jak czytamy na stronie ezamówienia.gov.pl: „Rejestracja postępowania na Platformie e-Zamówienia jest niezbędna dla wszystkich trybów niezależnie od tego, gdzie Zamawiający prowadzi swoje postępowanie. Rejestracja postępowania służy powiązaniu zdarzeń na Platformie począwszy od publikacji ogłoszenia w BZP oraz złożenia Informacji do Prezesa o otrzymanych ofertach i wnioskach”.

W razie problemów lub pytań można skorzystać z infolinii Platformy e-Zamówienia, która jest dostępna w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00. Numer na infolinię Platformy e-Zamówienia: (32) 77 88 999. UZP przygotował wersję demo Platformy e-Zamówienia dla wykonawców i zamawiających, którzy chcą założyć na niej konto na próbę. Na stronie: https://ezamowienia.gov.pl/pl/komponent-edukacyjny/ dostępne są także interaktywne instrukcje dla użytkowników.

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...