Składanie w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego dokumentów (oświadczeń) w języku obcym wtedy tylko jest dopuszczalne, gdy zamawiający tak postanowi i wskaże to w odpowiednich postanowieniach siwz. W omawianym postępowaniu odwołujący przedstawił JEDZ dotyczący podmiotu, który zawierał oświadczenia złożone w języku angielskim, będące odpowiedziami na zawarte we wzorze formularza JEDZ pytania przedstawione również w języku angielskim. Co więcej cała treść JEDZ (z wyjątkiem oznaczenia zamawiającego i nazwy postępowania) została sporządzona w języku obcym. Stąd zamawiający prawidłowo wezwał do uzupełnienia JEDZ (wyrok KIO z 9 czerwca 2020 r., sygn. KIO 856/20, KIO 930/20).
KIO uznała, że złożenie dokumentu JEDZ w języku angielskim naruszało zasadę prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w języku polskim (art. 9 ust. 2 ustawy Pzp), jak i czytelne postanowienie siwz, która określała m.in. język, w jakim należało złożyć JEDZ.
Skład orzekający wskazał, że formalizm postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie jest nadrzędną wartością tej procedury, ale uznał przy tym, że działanie wprost sprzeczne z jedną z fundamentalnych zasad systemu zamówień publicznych, nie zasługuje na ochronę prawną. W ocenie KIO przyznanie racji odwołującemu prowadziłoby de facto do obejścia art. 9 ust. 3 ustawy Pzp.
O zasadach prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego piszemy także tu:Tryby i sposoby udzielania zamówień.