Inwestycje wykonywane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego są oceniane pozytywnie – tak wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Według NIK najwięcej problemów gminy miały z samym przygotowaniem się do przedsięwzięcia w PPP, co powodowało kłopoty z prawidłowym wyborem partnera i zawarciem umowy na niekorzystnych warunkach dla podmiotu publicznego. Zdecydowanie lepiej radziły sobie jednostki, które od początku korzystały z pomocy profesjonalnego doradztwa oraz dokonywały analizy planowanej inwestycji.
Z raportu NIK wynika również, żepodstawowym powodem korzystania z PPP był brak innych źródeł ich finansowania. Dlatego gminy nie zawsze w wystarczający sposób korzystały z dobrodziejstw partnerstwa jak np. szybszy i tańszy proces budowy obiektów przez partnera prywatnego, lepszej jakości zarządzania oraz bardziej efektywnej eksploatacji inwestycji będącej przedmiotem partnerstwa.
Niemniej jednak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie projekty realizowane w PPP. Przykładem jest np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz prowadzone przez nią inwestycje, w szczególnościbudowa fragmentów autostrad A1 i A2.
Najwyższa Izba Kontroli