W przypadku gdy zamawiający żąda wniesienia wadium, przedłużenie terminu związania ofertą następuje wraz z przedłużeniem okresu ważności wadium. Jeżeli nie jest to możliwe, powinno się to odbyć z wniesieniem nowego wadium na przedłużony okres związania ofertą. Sformułowania „następuje wraz z przedłużeniem okresu ważności wadium” nie należy interpretować w ten sposób, że wykonawca, składając oświadczenie o przedłużeniu terminu związania ofertą, w tym samym czasie (dniu, godzinie) ma obowiązek złożyć wadium przedłużone na nowy okres związania ofertą lub nowe wadium. O tym, jak powinno być zrealizowane przedłużenie ważności wadium, przypomniała Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 11 lipca 2019 r. (sygn. akt KIO 1206/19).
Zamawiający może żądać wydłużenia terminu związania ofertą. W sytuacji gdy wymagał w postępowaniu wadium, przedłużenie to możliwe jest z jednoczesnym przedłużeniem terminu ważności wadium. Właściwa interpretacja tego zagadnienia jest niezbędna, aby poprawnie przeprowadzić postępowanie.
Stanowisko KIO wydane w poprzednim stanie prawnym pozostaje aktualne w procedurach prowadzonych w oparciu o nową ustawę Pzp. Sprawdź, jak powinieneś postępować, aby nie powtarzać błędów innych zamawiających. Zapoznaj się z orzeczeniem KIO i bądź pewien poprawności podejmowanych działań. Przeczytaj opracowanie: Przedłużenie ważności wadium w orzecznictwie KIO.