Wadium w pieniądzu – przechowywanie wadium i ZNWU

Stan prawny na dzień: 08.01.2025
Wadium w pieniądzu w Prawie zamówień publicznych

Wadium, deponowane krótkoterminowo nie musi być przechowywane na oprocentowanym koncie, natomiast zabezpieczenie należytego wykonania umowy (ZNWU) podlega wyraźnemu wymogowi przechowywania na oprocentowanym rachunku, by ograniczyć straty wynikające z inflacji. Dylematy dotyczące oprocentowania, możliwości pomniejszania zwracanej kwoty o koszty prowadzenia rachunku czy zakładania oddzielnych kont dedykowanych wadiom i ZNWU to wyzwania, z którymi mierzą się instytucje. Jednocześnie przechowywanie środków na rachunku bieżącym, choć praktyczne, może być uznane za niezgodne z ustawą Pzp, narażając zamawiającego na potencjalne roszczenia wykonawców. Jak uniknąć problemów z przechowywaniem wadium i ZNWU? Artykuł odpowiada na kluczowe pytania dotyczące obowiązków zamawiających i wskazuje praktyczne rozwiązania, które pozwolą zgodnie z przepisami zarządzać powierzonymi środkami.

W tym artykule
  • Wadium, jako zabezpieczenie składanej oferty, nie wymaga przechowywania na oprocentowanym rachunku bankowym. Z kolei ZNWU, zabezpieczające realizację umowy, zgodnie z ustawą Pzp musi być przechowywane na oprocentowanym rachunku, aby zminimalizować straty wykonawcy wynikające z inflacji.
  • Zamawiający ma obowiązek przechowywać ZNWU na oprocentowanym rachunku bankowym. Brak oprocentowania konta, na którym zdeponowano ZNWU, może narazić zamawiającego na roszczenia wykonawcy z tytułu utraconych korzyści.
  • Przechowywanie wadium lub ZNWU na rachunku bieżącym prowadzi do „mieszania” środków wykonawcy z funduszami zamawiającego, co m.in. uniemożliwia prawidłowe obliczenie należnych odsetek i kosztów prowadzenia rachunku.
  • Wadium i ZNWU przechowywane na oprocentowanych kontach powinny być zwracane wykonawcom wraz z odsetkami, pomniejszonymi o koszty prowadzenia rachunku oraz prowizje bankowe za przelew. Przepisy wykluczają możliwość pomniejszenia zwrotu, jeśli koszty nie zostały naliczone przez bank.
  • Chociaż przepisy nie przewidują sankcji za przechowywanie wadium i ZNWU w sposób niezgodny z ustawą, wykonawca może dochodzić roszczeń od zamawiającego w związku z utratą korzyści, np. na podstawie art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego.

Pozostało jeszcze 84% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...