wadium

Wadium w pieniądzu w Prawie zamówień publicznych

Wadium w pieniądzu – przechowywanie wadium i ZNWU

Wadium, deponowane krótkoterminowo nie musi być przechowywane na oprocentowanym koncie, natomiast zabezpieczenie należytego wykonania umowy (ZNWU) podlega wyraźnemu wymogowi przechowywania na oprocentowanym rachunku, by ograniczyć straty wynikające z inflacji. Dylematy dotyczące oprocentowania, możliwości pomniejszania zwracanej kwoty o koszty prowadzenia rachunku czy zakładania oddzielnych kont dedykowanych wadiom i ZNWU to wyzwania, z którymi mierzą się instytucje. Jednocześnie przechowywanie środków na rachunku bieżącym, choć praktyczne, może być uznane za niezgodne z ustawą Pzp, narażając zamawiającego na potencjalne roszczenia wykonawców. Jak uniknąć problemów z przechowywaniem wadium i ZNWU? Artykuł odpowiada na kluczowe pytania dotyczące obowiązków zamawiających i wskazuje praktyczne rozwiązania, które pozwolą zgodnie z przepisami zarządzać powierzonymi środkami.

W tym artykule
  • Wadium, jako zabezpieczenie składanej oferty, nie wymaga przechowywania na oprocentowanym rachunku bankowym. Z kolei ZNWU, zabezpieczające realizację umowy, zgodnie z ustawą Pzp musi być przechowywane na oprocentowanym rachunku, aby zminimalizować straty wykonawcy wynikające z inflacji.
  • Zamawiający ma obowiązek przechowywać ZNWU na oprocentowanym rachunku bankowym. Brak oprocentowania konta, na którym zdeponowano ZNWU, może narazić zamawiającego na roszczenia wykonawcy z tytułu utraconych korzyści.
  • Przechowywanie wadium lub ZNWU na rachunku bieżącym prowadzi do „mieszania” środków wykonawcy z funduszami zamawiającego, co m.in. uniemożliwia prawidłowe obliczenie należnych odsetek i kosztów prowadzenia rachunku.
  • Wadium i ZNWU przechowywane na oprocentowanych kontach powinny być zwracane wykonawcom wraz z odsetkami, pomniejszonymi o koszty prowadzenia rachunku oraz prowizje bankowe za przelew. Przepisy wykluczają możliwość pomniejszenia zwrotu, jeśli koszty nie zostały naliczone przez bank.
  • Chociaż przepisy nie przewidują sankcji za przechowywanie wadium i ZNWU w sposób niezgodny z ustawą, wykonawca może dochodzić roszczeń od zamawiającego w związku z utratą korzyści, np. na podstawie art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego.
  Wadium w przetargu – zasady wnoszenia i zwrotu

Wadium w przetargu – zasady wnoszenia i zwrotu

Wadium chroni zamawiającego przed bezpodstawną odmową podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie wykonawcy. Jeżeli wykonawca wnosi wadium w formie gwarancji lub poręczenia, przekazuje zamawiającemu oryginał dokumentu w postaci elektronicznej. Czy jednak zamawiający może żądać, aby wadium było opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jeśli oryginał nie był w ten sposób sporządzony? W artykule przeczytasz także o tym, jak i kiedy zamawiający zwróci wykonawcy wadium w przetargu. Dowiesz się ponad to, na co uważać, wnioskując o oddanie wadium przed ostatecznym wyborem oferty.

W tym artykule
  • Wadium to określona suma pieniędzy (lub zabezpieczenie jej wypłaty), którą zamawiający będzie mógł zatrzymać, jeśli np. wykonawca odmówi podpisania umowy czy nie uzupełni dokumentów, co uniemożliwi wybór jego oferty jako najkorzystniejszej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Podstawy zatrzymania wadium określa Pzp. Zamawiający może dochodzić zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia w ściśle konkretnych okolicznościach.
  • Wykonawca w celu dopełnienia obowiązku wniesienia wadium może wpłacić organizatorowi określoną sumę albo ustanowić wadium w postaci np. gwarancji ubezpieczeniowej bądź bankowej.
  • Co do zasady po zawarciu umowy, unieważnieniu postępowania oraz upływie terminu związania ofertą zamawiający zwraca wadium wszystkim wykonawcom za wyjątkiem tego, którego ofertę zamawiający wybrał jako najkorzystniejszą.
  • Wysokość wadium w postępowaniach wynosi do 1,5% (zamówienia krajowe) lub do 3% (zamówienia unijne).
  • Jeśli wykonawca nie wpłaci wadium w terminie, jego oferta podlega odrzuceniu i nie ma możliwości uzupełnienia tego braku.
  • Wadium wnosi się w pieniądzu, gwarancjach bankowych, ubezpieczeniowych lub poręczeniu.
  • Warto pamiętać, że zamawiający nie ma obowiązku żądać od wykonawców wniesienia wadium. Jest to jego indywidualna decyzja.
  • Aby uniknąć utraty wadium, wykonawca nie może bez przyczyny odmówić zawarcia umowy z zamawiającym na warunkach, jakie zaproponował w swojej ofercie.