wadium

Sąd Zamówień Publicznych o wymaganiach zamawiającego nieważnych z mocy prawa

W poprzednim wydaniu opisywaliśmy wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 17 grudnia 2021 r., sygn. akt KIO 3482/21. Orzeczenie dotyczyło ważności wadium wniesionego w formie gwarancji i wadliwości decyzji podjętej przez zamawiającego. Gwarancja została uznana za nieprawidłową, ponieważ obowiązywała równo w okresie terminu związania ofertą. Zamawiający natomiast zapisał w SWZ, że gwarancja musi być ważna dłużej, tak aby umożliwić instytucji zamawiającej skuteczne dochodzenie roszczeń. Skład orzekający przyznał rację odwołującemu się wykonawcy i wskazał, że gwarancja obowiązująca równo w terminie związania ofertą jest prawidłowa. Druga strona sporu – Zamawiający – wniósł skargę. W konsekwencji zagadnieniu przyjrzał się Sąd Zamówień Publicznych. Dnia 22 kwietnia 2022 r. wydał niezwykle istotne dla systemu zamówień publicznych w Polsce orzeczenie . Rozpoznający skargę, sąd okręgowy w całości podzielił ustalenia faktyczne dokonane przez Krajową Izbę Odwoławczą oraz wywody zawarte w uzasadnieniu jej wyroku. Uznał, że wywody zawarte w części merytorycznej skargi sprowadziły się do prezentowania przez Skarżącego własnej, a konkurencyjnej wobec KIO oceny faktycznej i prawnej sprawy. Natomiast w ocenie sądu okręgowego Krajowa Izba Odwoławcza w sposób staranny, wyczerpujący i wszechstronny rozważyła wszystkie dowody przeprowadzone w toku rozprawy (wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie XXIII Wydział Gospodarczy i Zamówień Publicznych z 22 kwietnia 2022 r., sygn. akt XXIII Zs 13/22).

wadium

Wadium oraz zabezpieczenie należytego wykonania umowy w procedurach zamówienia publicznego

Co to jest wadium? Mówiąc prostym językiem wadium zabezpiecza zamawiającego przed wykonawcami, którzy z różnych przyczyn po przeprowadzonym przetargu nie będą chcieli podpisać z nim umowy. Jest to kwota pieniędzy albo gwarancja ich wypłaty na wypadek okoliczności określonych w Prawie zamówień publicznych. Jakie są formy wadium, czy wadium jest zwrotne, kiedy zamawiający zatrzyma wadium – m.in. o tym usłyszysz w nagraniu.

Wadium jako zabezpieczenie interesów finansowych zamawiającego

Wadium jako zabezpieczenie interesów finansowych zamawiającego

Wadium w postaci dokumentu gwarancji musi mieć taką samą „płynność” jak wadium wnoszone w pieniądzu. Co to w praktyce oznacza? Zapisy gwarancji trzeba na pewno oceniać pod kątem tego, na ile realnie zabezpieczają zamawiającego, który będzie chciał wypłacić  środki z gwarancji. Należy bardzo formalistycznie podchodzić do warunków, jakie musi spełnić beneficjent, aby wypłacono mu świadczenie z gwarancji. Sprawdź krótkie przypomnienie zasad wnoszenia i zwrotu wadium, jakie określa ustawa Pzp. Poznaj zalecenia Polityki zakupowej państwa w tym obszarze. Przedstawiamy także wnioski z kontroli, w których wykryto nieprawidłowości związane z wadium.

Wadium już w dniu składania ofert musi zabezpieczać ofertę na cały okres związania nią

Pytanie:

Dnia 21 kwietnia 2021 r. otwarto oferty w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego (procedura unijna). Zamawiający zażądał od wykonawców w SWZ, aby wraz z ofertą wnieśli wadium. Termin związania ofertą wynosił 90 dni od dnia składania ofert, tj. od 21 kwietnia 2021 r. do 19 lipca 2021 r. Jedna z ofert (najkorzystniejsza) została zabezpieczona wadium w sposób nieprawidłowy – w formie gwarancji ubezpieczeniowej na okres obowiązywania od 21 kwietnia 2021 r. do 21 maja 2021 r. W związku z tym, że wadium nie zabezpiecza oferty na pełny okres związania ofertą, ofertę należy odrzucić na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 14 ustawy Pzp. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu „Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli wykonawca nie wniósł wadium, lub wniósł w sposób nieprawidłowy lub nie utrzymywał wadium nieprzerwanie do upływu terminu związania ofertą lub złożył wniosek o zwrot wadium w przypadku, o którym mowa w art. 98 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp”. Jednak 21 maja 2021 r. wykonawca przesłał w wiadomości za pośrednictwem platformy zakupowej aneks nr 1 do ubezpieczeniowej gwarancji przetargowej ze wskazaniem terminu jej ważności od 21 kwietnia 2021 do 19 lipca 2021 r. Czy w tej sytuacji wadium wniesiono prawidłowo, czy oferta podlega odrzuceniu?

Upływ ważności wadium w ostatnim dniu TZO

Upływ ważności wadium w ostatnim dniu związania ofertą

Od 2020 roku w orzecznictwie KIO zaczęły pojawiać się rozbieżności co do tego, czy gwarancja wadialna, która wygasa w ostatnim dniu związania ofertą, skuteczne zabezpiecza interesy zamawiającego. Wadium, które nie daje zamawiającemu pewności, że będzie mógł zaspokoić z niego swoje ewentualne roszczenia, wniesiono w sposób nieprawidłowy. W konsekwencji zamawiający musi odrzucić ofertę na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 14 ustawy Pzp (art. 89 ust. 1 pkt 7a ustawy Pzp z 2004 roku). Sprawdź wyroki, w których prezentowane są różne poglądy w kwestii ważności wadium obowiązującego do ostatniego dnia terminu związania ofertą.