Czy zamawiający powinien wystąpić do wykonawcy z pytaniem, czy wpłacone wadium przeksięgować na zabezpieczenie należytego wykonania umowy czy też należy oczekiwać, że zrobić to wykonawca? W praktyce zarówno wykonawca jak i zamawiający mogą wystąpić z wnioskiem o zaliczenie kwoty wpłaconej tytułem wadium na poczet zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Więcej w wyjaśnieniu.
Zgodnie z art. 450 ust. 4 ustawy Pzp, w przypadku wniesienia wadium w pieniądzu wykonawca może wyrazić zgodę na zaliczenie kwoty wadium na poczet zabezpieczenia.
W praktyce stosowania tej regulacji, bez znaczenia pozostaje to, który podmiot zainicjuje proces „zaliczenia kwoty wpłaconej tytułem wadium na poczet zabezpieczenia”.
Istotne jest jedynie, aby wykonawca złożył oświadczenie, w ramach którego w sposób wyraźny wyrazi zgodę na takie działanie. Zgoda ta bowiem zwolni zamawiającego z obowiązku zwrotu wadium. Będzie ona także wiążąca dla wykonawcy w zakresie wyboru formy wniesienia zabezpieczenia choćby w części odpowiadającej wysokości wniesionego wadium. Tym samym, zarówno wykonawca jak i zamawiający mogą inicjować opisaną czynność. W sytuacji, gdy inicjatorem jest wykonawca, wniosek należy traktować jako zgodę na takie działanie.
Z przepisu nie wynika jednak powinność zamawiającego w zakresie podjęcia inicjatywy.