W okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. obowiązuje przejściowa stawka VAT dla energii elektrycznej w wysokości 5%. Do 31 stycznia 2022 r. VAT na energię elektryczną wynosił 23%. Zmianę wprowadzono w art. 1 ustawy z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 196). Ustawa została ogłoszona w Dz.U. w dniu 27 stycznia 2022 r. Pojawiają się słuszne pytania, czy np. zmieniać umowy na zamówienia dostaw energii elektrycznej i jak to zrobić? Polecam Twojej uwadze nowe porady na ten temat.
Jeśli Ty też stoisz przed dylematem, jak podejść do problemu VAT w umowach na dostawy energii elektrycznej bądź masz wątpliwości, jak procedować w trwających postępowaniach na dostawy energii polecam artykuły z odpowiedziami na poniższe pytania.
Pytanie
Czy w związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej należy aneksować umowy, na podstawie zapisu istniejącego w umowie w brzmieniu:
„1. Zakazuje się zmian postanowień niniejszej umowy w stosunku do treści oferty, za wyjątkiem niżej wymienionych możliwości i warunków dokonania takiej zmiany:
a) Zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmiany wynagrodzenia brutto w tym cen jednostkowych w przypadku zmiany przepisów obowiązujących dotyczących podatku VAT;
b) Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany postanowień umowy, których konieczność wprowadzenia jest wynikiem zmian obowiązującego prawa bądź działań organów państwowych, samorządowych, sądowych lub administracyjnych (…)”?
Pytanie
Zamawiający ogłosił przetarg na dostawę energii elektrycznej (procedura unijna). Otwarcie ofert odbyło się 3 lutego 2022 r. Od 1 lutego 2022 r. obowiązuje przejściowa 5%-owa stawka VAT na energię elektryczną (zgodnie z ustawą z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2022 r. poz. 196), która będzie obowiązywać do 31 lipca 2022 r. Do zamawiającego wpłynęły 2 oferty (oferta nr 1 w dniu 1 lutego oraz oferta nr 2 w dniu 3 lutego 2022 r.) ze stawką 23%.
Jaką stawkę VAT powinni podać w ofertach wykonawcy w postępowaniu na dostawę energii elektrycznej od 1 lutego 2022 r.? Czy oferty są do uratowania, biorąc pod uwagę, że są porównywalne, gdyż określone w nich ceny będące przedmiotem porównania zostały obliczone z zachowaniem tych samych reguł?