Rzetelność podmiotów trzecich może być sprawdzana

Stan prawny na dzień: 09.04.2014
kobieta patrzy przez lupę na dokument

Wykonawca ma prawo korzystać z zasobów podmiotów trzecich przy realizacji zamówienia publicznego. Natomiast w ramach badania i oceny warunku wiedzy i doświadczenia zamawiający może weryfikować ich kwalifikacje i efektywność. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2014 r. (sygn. akt V Ca 3618/13).

Sprawa trafiła na wokandę SO po złożeniu skargi Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 16 października 2013 r. (sygn. akt: KIO 2336/13). Skład orzekający sądu okręgowego uznał ją, nakazał zmienić wyrok KIO. Tym samym oddalił odwołanie wykonawcy, który zakwestionował postanowienia ogłoszenia o zamówieniu i siwz, w których zamawiający zastrzegł badanie należytego wykonania zamówień przez podmioty trzecie w świetle kryteriów z art. 22 ust. 5 ustawy Pzp w ramach oceny spełnienia warunku wiedzy i doświadczenia.

Sąd stwierdził, że przepisy ustawy Pzp, a dokładnie jej art. 22 ust. 5 w zw. z art. 26 ust. 2b uprawniają jednostkę zamawiającą do badania podmiotów trzecich w zakresie warunku wiedzy i doświadczenia. Przy czym mówiąc o weryfikacji tychże podmiotów chodzi o sprawdzenie ich rzetelności, kwalifikacji, efektywności oraz doświadczenia. Dotyczy to również możliwości żądania odpowiednich dokumentów w tym zakresie od podmiotów trzecich. Zdaniem składu orzekającego takie uprawnienie wynika z § 1 ust. 1 pkt 2, § 1 ust. 4, § 1 ust. 6 oraz § 3 ust. 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2013 r., poz. 231).

Opracowanie: Anna Śmigulska-Wojciechowska

Źródło:

Urząd Zamówień Publicznych