podmioty trzecie

Powołanie się na doświadczenie podmiotów trzecich przy robotach budowlanych

Pytanie:

Jesteśmy na etapie weryfikacji dokumentacji przetargowej na roboty budowlane w postępowaniu krajowym z art. 275 ust. 1 ustawy Pzp. Przedmiotem zamówienia jest adaptacja budynku technicznego po byłej kotłowni na oddział rehabilitacyjny. Wykonawca składa ofertę, a w niej dwa zobowiązania dwóch podmiotów, na zasoby których powołuje się w celu spełnienia warunków SWZ. Wykonawca został wezwany do złożenia informacji, w jakim zakresie (rodzaj robót i wielkość ich w %) zamówienie będzie realizował każdy z tych dwóch podmiotów. W odpowiedzi wykonawca określił rodzaj i zakres robót poszczególnych podmiotów, które będą podwykonawcami w naszym zadaniu. Ich udział procentowy określił dla każdego z nich po ok. 40%, co łącznie daje ok. 80% . Wykonawca został ponownie wezwany do złożenia wyjaśnień co z 20%. W odpowiedzi na wezwanie wykonawca składa oświadczenie, że 20% wykona sam i że będą to roboty przygotowawcze, pomocnicze, rozbiórki, wykucia, zamurowania itp. Warunkiem udziału w naszym postępowaniu była realizacja m.in. dwóch robót budowlanych w obiektach/placówkach szpitalnych o podobnym zakresie do przedmiotu zamówienia, w skład których wchodziły prace budowlane, instalacyjne itd. o łącznej wartości 1 mln złotych. Dwa podmioty, na które wykonawca się powołuje, dołączają na wezwanie dwie referencje. Każdy podmiot przedstawia swój dokument, który potwierdza wykonanie po 1 robocie o wymaganej wartości. Zastanawia mnie fakt tych 20%, które wykonawca deklaruje się wykonać sam. Wykonawca składający ofertę nie wykazuje żadnej roboty, którą sam zrealizował. Czy wobec tego mogę pozytywnie zweryfikować wykonawcę pod kątem warunków określonych w SWZ? Zadanie dotowane jest ze środków unijnych.

Jaki potencjał podmiotu trzeciego wolno udostępniać

Jaki potencjał podmiotu trzeciego wolno udostępniać i jak dobrze udostępnić zasoby?

Wykonawcy, którzy samodzielnie nie spełniają określonych przez zamawiającego warunków udziału w postępowaniu, mogą „pożyczyć” potencjał od podmiotu trzeciego. Niestety nie wszystkie zasoby można udostępniać, bo część z nich jest ściśle związana z danym podmiotem. W artykule przeczytasz m.in. o tym, jaki potencjał wolno udostępnić i o czym w związku z tym musisz pamiętać. Dowiesz się także, jak w praktyce przygotować zobowiązanie do udostępnienia zasobów. 

  • Wykonawca nie może polegać na kompetencjach lub uprawnieniach do prowadzenia określonej działalności zawodowej innych podmiotów. Wszelkie inne zasoby, umożliwiające potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu, mogą, co do zasady, zostać udostępnione wykonawcy.
  • Udostępnienie zasobów musi być realne, a weryfikacja w tym zakresie sprowadza się do udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, czy wykonawca będzie faktycznie dysponował zasobami w trakcie realizacji zamówienia. Podczas badania należy w sposób szczególny zwrócić uwagę na realność udostępniania zasobów integralnie związanych z indywidualną sytuacją konkretnego podmiotu (niektóre aspekty sytuacji finansowej).
  • Jeżeli udostępniane zasoby dotyczą doświadczenia, podmiot trzeci zobowiązuje się do realizacji robót lub usług, do realizacji których te zdolności są wymagane. Przyjmuje się, że współpraca ta powinna przybrać formę podwykonawstwa.
  • Jeżeli zamawiający zastrzegł kluczową część zamówienia, a ponadto uwarunkował możliwość udziału w postępowaniu od posiadania przez wykonawcę doświadczenia w realizacji tożsamych „kluczowych zadań”, wykonawca zostanie pozbawiony możliwości korzystania z potencjału podmiotu trzeciego w zakresie doświadczenia.  Podwykonawstwo nie będzie mogło bowiem obejmować kluczowych części zamówienia.
  • Jeżeli zamawiający ma wątpliwości co do tego, czy osoba, której podpis widnieje na zobowiązaniu, jest właściwie umocowana do składania oświadczeń w imieniu podmiotu trzeciego, powinien sytuację wyjaśnić w trybie art. 26 ust. 3a ustawy Pzp.