Sprawdź nowe wymogi dotyczące nadzoru nad realizacją zamówienia po stronie zamawiającego

Stan prawny na dzień: 26.10.2016
f8e11f3efb5ecdc1c9ed46f49f09d236126a0ddb-medium

Nowelizacja ustawy Pzp wprowadziła dla zamawiających dodatkowy nowy obowiązek. W postępowaniach na roboty budowlane lub usługi, których wartość przekracza wyrażoną w złotówkach kwotę 1.000.000 euro, do nadzoru nad realizacją zamówienia zamawiający zobowiązany jest powołać zespół (art. 20a ustawy Pzp).

W myśl regulacji co najmniej dwóch członków zespołu ma być powołanych do komisji przetargowej. W praktyce zamawiający powinien rozważyć stworzenie nowego ciała, jakim będzie zespół, albo dopasowanie istniejących u zamawiającego rozwiązań do nowych regulacji. Do komisji przetargowej najczęściej obok specjalistów w zakresie zamówień publicznych powoływane są osoby merytoryczne z działów, które później odpowiadają i nadzorują realizację umowy o zamówienie publiczne. Stąd też warto zastanowić się nad zawarciem odpowiednich zapisów w aktach wewnętrznych jednostki, w których uwzględnione zostaną regulacje odzwierciedlające funkcjonujące rozwiązania, np. udział kierownika projektu zarówno w jako członka komisji przetargowej, jak i późniejszego nadzorującego realizację zamówienia.

Celem powołania zespołu ma być zapewnienie odpowiedniego zaangażowania tych samych osób nie tylko do przygotowania i udzielania zamówienia, ale także w etap realizacji zamówienia publicznego lub grupy powiązanych ze sobą zamówień publicznych.

Ustawodawca uznał, że wskazane jest wzmocnienie mechanizmów, które zapewnią odpowiednią kontrolę nad danym zamówieniem publicznym. Równie istotne jak przygotowanie i przeprowadzenie procedury o zamówienie publiczne powinno być zapewnienie nadzoru nad jego właściwą realizacją.

Wprowadzenie proponowanego mechanizmu w założeniach ma pozwolić na wzmocnienie postrzegania zamówienia publicznego jako procesu, którego szczególnie istotnym składnikiem jest wysokiej jakości realizacja projektu. Takie podejście może przyczynić się do wykorzystania w szerszym zakresie pozacenowych kryteriów oceny ofert, a w konsekwencji zapewnienia bardziej efektywnego wykonywania zadań publicznych.

Przepis art. 20a wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia nowelizacji ustawy Pzp, które nastąpiło 28 lipca 2016 r.

Autor:

Agata Hryc-Ląd
doświadczony praktyk w dziedzinie zamówień publicznych, doradca,
członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, obecnie główny specjalista w dużej instytucji zamawiającej

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...