Dnia 16 maja br. zniesiono w kraju stan epidemii i zastąpiono go stanem zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, czy ta modyfikacja wpływa na zmianę specustawy covidowej w zakresie art. 15r dotyczącego zamówień publicznych. Czy ograniczenia związane z naliczaniem kar umownych wykonawcom obowiązują jeszcze 90 dni od chwili zakończenia stanu epidemii?
Regulacje ustawy o COVID-19, w tym jej art. 15r1, w odniesieniu do kwestii związanych z zamówieniami publicznymi nadal obowiązują. Wprawdzie odwołano stan epidemii, ale wciąż istnieje stan zagrożenia epidemicznego aż do odwołania.
Termin 90 dni policzymy dopiero od chwili zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego.
Od 16 maja br. zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. poz. 1027) odwołano na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz. 1028) od 16 maja br. do odwołania ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Z kolei zgodnie z art. 15r1 ust. 1 ustawy o COVID w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, i przez 90 dni od dnia odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni, zamawiający nie może:
Przy czym warunkiem jest tutaj okoliczność, że zdarzenie, w związku z którym zastrzeżono karę, nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Ponadto także ust. 3 art. 15r1 ust. 1 ustawy o COVID odnosi się nie tylko do stanu epidemii, ale także stanu zagrożenia epidemicznego. Wskazuje, że w przypadku gdy termin ważności zabezpieczenia należytego wykonania umowy upływa w okresie, o którym mowa w art. 15r1 ust. 1 ustawy o COVID, zamawiający nie może dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia, o którym mowa w tym przepisie. Przy czym wykonawca, na 14 dni przed upływem ważności tego zabezpieczenia, każdorazowo może przedłużyć jego ważność lub wnieść nowe zabezpieczenie, którego warunki zaakceptuje zamawiający.
Z kolei art. 15r1 ust. 4 ustawy o COVID wskazuje, że w przypadku gdy termin ważności zabezpieczenia należytego wykonania umowy upływa w okresie między 91. a 119. dniem po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, termin ważności tego zabezpieczenia przedłuża się, z mocy prawa, do 120. dnia po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w związku z COVID-19.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź już zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się TUTAJ >> https://twojasystent.pl/
Podstawa prawna