Utajnienie wyjaśnień rażąco niskiej ceny – tak, ale pod pewnymi warunkami

Stan prawny na dzień: 06.08.2021
ujawnienie rażąco niskiej ceny

Informacje zawarte w treści złożonych przez wykonawcę wyjaśnień w sprawie rażąco niskiej ceny stanowią szczegółową kalkulację zaoferowanej ceny. Zarówno metoda tej kalkulacji, jak i konkretne dane cenotwórcze ujawnione przez wykonawcę na żądanie zamawiającego dla sprawdzenia, czy cena oferty nie jest rażąco niska, mogą być objęte tajemnicą przedsiębiorstwa. Wobec tego mogą być przedmiotem ich ochrony przez utajnienie przed innymi podmiotami, również tymi uczestniczącymi w przetargu. Aby jednak dane informacje mogły zostać objęte tajemnicą przedsiębiorstwa, wykonawca ma obowiązek dokładnego i wyczerpującego uzasadnienia swojego wniosku.

Zamawiający przychylając się do wniosku o utajnienie danych, powinien dokonać weryfikacji prawdziwości stanowiska wykonawcy odnośnie do statusu zastrzeganych informacji. Weryfikacja uzasadnienia nie może odbyć się wyłącznie poprzez bezrefleksyjne zaaprobowanie wyjaśnień wykonawcy. Powinny ją poprzeć obiektywne przesłanki, gdyż tylko na ich podstawie można zweryfikować prawdziwość subiektywnych twierdzeń wykonawcy.

Więcej na temat zastrzeżenia wyjaśnień rażąco niskiej ceny jako tajemnicy przedsiębiorstwa piszemy w omówieniu wyroku: Utajnienie wyjaśnień rażąco niskiej ceny – wskazówki z wyroku KIO.

Autor:

Radosław Pilarski

Radosław Pilarski

Radosław Pilarski

Adwokat, publicysta, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego, upadłościowego oraz prawa zamówień publicznych