oferta z rażąco niską ceną

13 najczęstszych błędów w badaniu i wyjaśnianiu rażąco niskiej ceny

13 najczęstszych błędów w badaniu i wyjaśnianiu rażąco niskiej ceny

W postępowaniach o zamówienie publiczne zarówno zamawiający, jak i wykonawcy często mierzą się z wyzwaniem badania i wyjaśniania oferty w kontekście rażąco niskiej ceny. Dla zamawiających kluczowe jest, by wezwania do wyjaśnień nie były kierowane bez uzasadnienia, a wyjaśnienia wykonawcy precyzyjnie odnosiły się do składników oferty budzących wątpliwości. Z kolei wykonawcy muszą zadbać o to, by ich wyjaśnienia były spójne i odpowiednio uzasadniały obniżoną cenę bez ogólnikowych stwierdzeń, które nie potwierdzą kalkulacji.

W artykule omawiamy 13 najczęstszych błędów w badaniu i wyjaśnianiu rażąco niskiej ceny, w tym m.in. błędną decyzję o wezwaniu do wyjaśnień, narzucanie metodyki kalkulacji wykonawcy oraz pomijanie wyjaśnień dotyczących podwykonawców. Dowiesz się, jak unikać tych pułapek, by ocena ofert przebiegła sprawiedliwie i zgodnie z przepisami ustawy Pzp.

W tym artykule
  • Niezasadne wezwanie do wyjaśnień: Często wezwania do wyjaśnień wyliczenia ceny są kierowane w przetargach bez uzasadnionych podstaw, co prowadzi do niepotrzebnego wydłużenia procedury. Zamawiający powinni upewnić się, że wezwanie jest naprawdę konieczne i oparte na rzeczywistych wątpliwościach.
  • Zbyt ogólne wezwanie do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny: Wezwania powinny być precyzyjne, wskazując dokładnie, które elementy oferty budzą wątpliwości. Ogólne pytania utrudniają wykonawcy udzielenie adekwatnych odpowiedzi i mogą prowadzić do nieuzasadnionego odrzucenia oferty.
  • Narzucona metodyka wyjaśnień: Zamawiający nie powinni narzucać wykonawcom konkretnych schematów kosztorysowych w wyjaśnieniach. Tego typu działania mogą spowodować niespójności w przedstawianiu wyjaśnień i błędne odrzucenie ofert.
  • Formalizm zamiast analizy merytorycznej: Celem wezwania do wyjaśnień jest ustalenie, czy cena jest realistyczna, a nie dopuszczenie do odrzucenia oferty z powodu drobnych nieścisłości. Zamawiający muszą unikać nadmiernego formalizmu i skupić się na merytorycznej ocenie ceny oferty.
  • Niespójność wyjaśnień: Wykonawca powinien dostarczyć wyjaśnienia zgodne z treścią pierwotnej oferty. Jakakolwiek istotna zmiana w przedstawionych danych, np. dotycząca osób odpowiedzialnych za realizację zamówienia, może prowadzić do wątpliwości i odrzucenia oferty.
  • Odrzucenie oferty z powodu błędnej oceny wyjaśnień: Oceniając wyjaśnienia, zamawiający powinni uwzględnić całą strukturę ceny oferty, nie tylko jej wysokość. Zaniedbanie analizy szczegółów kalkulacji może prowadzić do błędnych decyzji, iż oferta zawiera rażąco niską cenę i odrzucenia jej niezgodnie z prawem.

Zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa w wyjaśnieniu rażąco niskiej ceny: jak je ocenić, kiedy udostępnić informacje?

Pytanie:

Zamawiający w celu ustalenia, czy oferta zawiera rażąco niską cenę, zwrócił się do kilku wykonawców z prośbą o udzielenie wyjaśnień wraz z dowodami. Dwóch wykonawców zastrzegło w wyjaśnieniach tajemnicę przedsiębiorstwa:

  • pierwszy z nich – wszystkie załączniki stanowiące dowody. Przytoczył definicję tajemnicy przedsiębiorstwa i poinformował m.in., że kosztorys wraz z wycenami od poszczególnych dostawców i podwykonawcy mają wartość gospodarczą i nie zostały ujawnione do wiadomości publicznej. Ceny od dostawców zostały wypracowane na podstawie długoletniej współpracy i niedopuszczalne jest, by pozostali wykonawcy mieli do nich wgląd. Wykonawca nie zastrzegł treści pisma zawierającego wyjaśnienie, a jedynie załączniki (kosztorys + wyceny od dostawców);
  • drugi wykonawca wskazał: „Jednocześnie, stosownie do przepisu art. 8 ust. 3 Pzp, zastrzegamy treść niniejszego pisma wraz z załącznikami i udzieloną zamawiającemu informacją, jako tajemnicę przedsiębiorstwa, która nie może być udostępniana osobom trzecim w rozumieniu art. 11 pkt. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji”. Wskazał też: „Szczególną tajemnicą obejmujemy przedstawione kosztorysy, ponieważ udostępnienie informacji o naszych warunkach cenowych, kontaktach z producentami i otrzymanie tych danych przez konkurencję, może narazić firmę na znaczne straty finansowe i utratę zleceń, do których wykonawca może startować w przyszłości. Informacje te mają wartość gospodarczą dla wykonawcy, w szczególności ze względu na fakt, że organizacja pracy, logistyka, koszty wykonywania usług, wysokość zysku, kontakty z kontrahentami, ceny materiałów, wielkość rabatów, źródła dostaw stanowią specyficzny, przyjęty w przedsiębiorstwie mechanizm pozwalający na utrzymanie konkurencyjności z innymi dostawcami na rynku. Wszelkie informacje, które zostały niniejszym pismem udzielone zamawiającemu, stanowią przejaw działalności w ramach własności intelektualnej i tajemnic spółki, co czyni je elementami przedsiębiorstwa zgodnie z art. 551 pkt 7 i 8 kc, a co za tym idzie nie ma podstaw do udostępniania ich podmiotom trzecim”.

Inny podmiot wystąpił z wnioskiem o udostępnienie wyjaśnień rażąco niskiej ceny. Czy udostępniamy pisma jedynie w niezastrzeżonym zakresie? W jakim terminie należy udostępnić wyjaśnienia?