Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, który umożliwia stronom zamówienia publicznego negocjowanie waloryzacji płac w chwili ogłoszenia, a nie wejścia w życie przepisów mogących mieć wpływ na wysokość wynagrodzeń.
Możliwość waloryzowania umów o zamówienia publiczne, zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy, w przypadku zmiany wysokości danin publicznych, np. zmiany wysokości podatku od towarów i usług, minimalnego wynagrodzenia czy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, wprowadziła nowelizacja, która weszła w życie 19 października 2014 r. Znowelizowana również została ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, która zakłada oskładkowanie umów zleceń, co otworzyło możliwość waloryzacji umów.
Jest to szczególnie ważne dla stron umów już zawartych. Jednak praktyka pokazuje, że negocjacje te nie są prowadzone, ponieważ nie wszyscy jednoznacznie interpretują termin ich podjęcia i często interpretują przepisy w ten sposób, że negocjacje można rozpocząć z dniem wejścia w życie nowej ustawy. W nowelizacji ustawy Pzp, nad którą trwają jeszcze prace, dokładnie zostało sprecyzowane, że moment opublikowania przepisów jest momentem, w którym można rozpocząć negocjacje, natomiast zmiana umowy nie może nastąpić wcześniej niż wejście w życie przepisów zmieniających daniny. Projekt doprecyzowuje również pojęcie „odpowiedniej zmiany wynagrodzenia". W przypadku np. zmiany minimalnego wynagrodzenia odpowiednią zmianą jest wzrost kosztów wykonawcy zamówienia publicznego, wynikający z podwyższenia płacy poszczególnych pracowników biorących udział w realizacji pozostałej do wykonania części zamówienia.
Na Portalu Zamówienia Publiczne będziemy informować o dalszych etapach pracy nad tym projektem zmian ustawy Pzp.