Wpis do Rejestru Kwalifikowanych Wykonawców – czy wykonawca może odmówić dostarczenia dokumentu przed zawarciem umowy?

Stan prawny na dzień: 11.06.2024
Wpis do Rejestru Kwalifikowanych Wykonawców – czy wykonawca może odmówić dostarczenia dokumentu przed zawarciem umowy?

W postępowaniu zawarto wymóg, zgodnie z którym: „Wykonawca przystępując do realizacji zamówienia, powinien znajdować się w Rejestrze Kwalifikowanych Wykonawców prowadzonym przez ENERGA OPERATOR S.A., oraz posiadać wpis na wymagany zakres współpracy niezbędny do realizacji przedmiotowego zamówienia, i nie być zawieszony lub wykluczony w prawach RKW”. Wymóg dostarczenia tego dokumentu znajduje się także w rozdziale dotyczącym informacji, jakie powinny być dopełnione po wyborze oferty. Umowa z kolei zawiera zapis, że wykonawca, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, będzie musiał przekazać zamawiającemu, co najmniej na 2 dni przed podpisaniem umowy wpis do RKW. Dzień przed podpisaniem umowy wykonawca oświadczył, że nie posiada wpisu do RKW, bo nie musi. Co należy zrobić? Czy trzeba odrzucić ofertę?

W mojej ocenie sytuacja opisana w pytaniu nie daje zamawiającemu możliwości odrzucenia oferty na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp. Zamawiający powinien jednak przeanalizować, czy działania wykonawcy nie świadczą o uchylaniu się od zawarcia umowy.

Przepis art. 263 ustawy Pzp mówi, że jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający może ponownie zbadać i ocenić ofertę spośród ofert pozostałych w postępowaniu wykonawców oraz wybrać najkorzystniejszą albo unieważnić postępowanie.

komentarzu UZP do art. 263 (nb. 1) wyjaśniono, że „(...) uchylaniem się od zawarcia umowy jest nie tylko odmowa podpisania umowy (art. 98 ust. 6 pkt 2 lit. a Pzp), która jest tożsama ze stanowiskiem podjętym świadomie przez wykonawcę i przekazanym do wiadomości zamawiającego, lecz także wszelkie przyczyny leżące po stronie wykonawcy uniemożliwiające zawarcie umowy (art. 98 ust. 6 pkt 3 Pzp), zarówno przez niego zawinione, jak i niezawinione. Przykładami uchylania się od zawarcia umowy będą m.in.:

1)     nieusprawiedliwiona bierność wykonawcy, w tym nieusprawiedliwione niestawienie się w umówionym terminie zawarcia umowy,

2)     nieusprawiedliwione niedysponowanie odpowiednim umocowaniem,

3)     niezorganizowanie dokumentów wymaganych dla zawarcia umowy, oraz

4)     brak współdziałania wymaganego dla zawarcia umowy”.

Z SWZ i wzoru umowy jednoznacznie wynikało, że zamawiający wymaga, aby wykonawca z którym zostanie zawarta umowa, znajdował się w Rejestrze Kwalifikowanych Wykonawców prowadzonym przez ENERGA OPERATOR S.A. Wydaje się, że przy tak sformułowanych wymaganiach brak wpisu może świadczyć o „niezorganizowaniu dokumentów wymaganych dla zawarcia umowy” lub „braku współdziałania wymaganego dla zawarcia umowy”. Tym samym zamawiający może mieć prawo uznać, że wykonawca uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Jeżeli zamawiający, po analizie stanu faktycznego, stwierdzi, że uprawnione jest zastosowanie art. 263 ustawy Pzp, to:

1)     informuje pierwotnie wybranego wykonawcę, że jego zachowanie zostało potraktowane jako uchylanie się od zawarcia umowy;

2)     informuje wszystkich wykonawców, którzy złożyli oferty, że ponownie zbada i oceni oferty (wskazane byłoby również wyjaśnienie, że przyczyną tego jest fakt uchylania się pierwotnie wybranego wykonawcy od zawarcia umowy), bez uwzględnienia oferty wykonawcy, który uchylił się od zawarcia umowy;

3)     ponownie wybiera najkorzystniejszą ofertę.

Autor:

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.