Interes w uzyskaniu danego zamówienia nie może być uzasadniany w ten sposób, że w wyniku uwzględnienia odwołania dojdzie do unieważnienia postępowania, co otworzy wykonawcy drogę do uczestnictwa w kolejnym przetargu dotyczącym zamówienia (wyrok KIO z 22 maja 2017 r., sygn. akt KIO 921/17).
Artykuł 179 ust. 1 ustawy Pzp nie nawiązuje do interesu rozumianego jako dążenie do uzyskania stanu ogólnej zgodności z prawem, ale do realizacji interesu konkretnego wykonawcy, w konkretnym postępowaniu. Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której wykonawca będzie mógł uzyskać dane czyli konkretne zamówienie. Mowa o przedmiocie świadczenia opisanym w części siwz stanowiącej opis przedmiotu zamówienia oraz konkretnym rodzaju i jakości świadczenia, czasie i miejscu jego realizacji oraz innych elementach charakteryzujących świadczenie, do którego wykonania zobowiązuje się wykonawca.
KIO zgodziła się z zamawiającym, że po unieważnieniu danego postępowania wykonawcy nie przysługuje żadne roszczenie o wszczęcie kolejnej procedury na ten sam przedmiot zamówienia. Nie ma pewności, że nowe postępowanie zostanie wszczęte na tych samych warunkach i zasadach.
KIO orzekła, że na gruncie rozpatrywanej sprawy nie sposób było przypisać odwołującemu, który został wykluczony z postępowania, a jego oferta uznana za odrzuconą, posiadania interesu w uzyskaniu zamówienia. W ustawie Prawo zamówień publicznych odwołanie jest środkiem ochrony prawnej skierowanym na zmianę sytuacji wykonawcy, polegającej na możliwości uzyskania w postępowaniu zamówienia, tj. wyboru oferty złożonej przez odwołującego się w danym przetargu.