Zamawiający ma prawo wezwać wykonawcę do uzupełnienia dokumentów, ale tylko tych które były określone w ogłoszeniu o zamówieniu lub siwz. Jeżeli wykaz usług nie potwierdzał spełniania warunków udziału, to nie ma podstaw do żądania ich uzupełnienia w zakresie wartości.
W trakcie kontroli prowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych ujawniono nieprawidłowości, jakich dopuścił się zamawiający podczas prowadzonego postępowania o zamówienie publiczne. Dotyczyło onoprzygotowania i realizacji kursu doskonalącego dla opiekunów medycznych w zakresie opieki geriatrycznej. Wartość tej usługi to 56.765.586,45 zł (14.122.197,84 euro).
Zgodnie z opisem warunku udziału w postępowaniu wskazanym w siwz i ogłoszeniu o zamówieniu, wykonawca na potwierdzenie swojego doświadczenia musiał wykazać się realizacją co najmniej 2 usług dotyczących prowadzenia kształcenia dla kadr medycznych w grupach, co najmniej 20-osobowych, w okresie ostatnich 3 lat. Zamawiający zaznaczył jednak, że na potwierdzenie spełniania tego warunku niezbędne jest przedstawieniewykazu wykonanych usług wraz z podaniem m.in. ich wartości. Załączony został do tego wzór wykazu jako załącznik do oferty. Przy czymopis warunku nie odnosił się do wartości usług, a wzór wykazu nie zawierał rubryki, w której można byłoby podać wartości usług.
Ponieważ kilku wykonawców składając ofertę załączyli do nich wykazy usług, ale bez podania ich wartości, to zamawiający wezwał ich do uzupełnienia dokumentów. Ponieważ wykonawcy nie wywiązali się z tego obowiązku w wyznaczonym przez zamawiającego terminu, to zostali oni wykluczeni z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp.
Zdaniem Prezesa UZP kontrolującego przedmiotowe postępowanie takie działanie zamawiającego było błędne. Zamawiający opisał bowiem warunek doświadczenia tylko co do liczby wymaganych usług (2 usługi), zakresu przedmiotowego usług (kształcenie dla kadr medycznych) oraz liczby przeszkolonych osób (co najmniej 20 w ramach każdej usługi). Nie miał zatem podstaw do żądania od wykonawców podania wartości wykonanych przez nich usług. Tym samym żądanie uzupełnienia dokumentów w tym zakresie też było niedopuszczalne. Skorzystanie z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp jest możliwe tylko w przypadku uzupełnienia dokumentów określonych w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp, a zatem tych dokumentów i oświadczeń, które zostały wskazane przez zamawiającego w siwz lub ogłoszeniu o zamówieniu. Natomiast wymagany przez zamawiającego wykaz usług nie dotyczył potwierdzenia spełniania warunków udziału dotyczących doświadczenia wykonawców. Zamawiający wzywając oferentów do jego uzupełnienia, a następnie z powodu jego braku wykluczając wykonawców z postępowania, naruszył przepisy ustawy Pzp.
Prezes UZP po przeprowadzeniu kontroli uprzedniej zalecił powtórzenie dokonania badania i oceny ofert, uchylenie decyzji o niesłusznym wykluczeniu wykonawcy. Zamawiający miał też
Ponownie wybrać najkorzystniejszą ofertę. Wszystkie zalecenia zostały uwzględnione przez zmawiającego bez zastrzeżeń i wykonane.
Opracowanie: Anna Śmigulska-Wojciechowska
Urząd Zamówień Publicznych – „Wyniki przeprowadzonych w 2013 r. przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych kontroli zamówień współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej”