Wykonawca, do którego zwrócił się zamawiający, musi liczyć się z ciężarem gatunkowym składanych wyjaśnień. Powinien także wziąć pod uwagę, że od tych wyjaśnień zależy, czy oferta wykonawcy zostanie odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 4 lub art. 90 ust. 3 ustawy Pzp. Izba uznała, że nie może aprobować stanowiska odwołującego, który podszedł do wyjaśnień zbyt lekceważąco i przedstawił w nich informacje ogólne i niewiarygodne dotyczące najistotniejszych cen urządzeń w przedmiocie zamówienia. Informacje te stały się następnie powodem odrzucenia oferty (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 10 marca 2021 r., sygn. akt KIO 473/21).
Izba stwierdziła, że zamawiający – stykając się ze zbyt ogólnymi wyjaśnieniami i do tego wewnętrznie sprzecznymi oraz opatrzonymi dowodami niewzbudzającymi wiarygodności – słusznie odrzucił ofertę na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy Pzp. Regulacja ta stanowi, że „Zamawiający odrzuca ofertę wykonawcy, który nie udzielił wyjaśnień lub jeżeli dokonana ocena wyjaśnień wraz ze złożonymi dowodami potwierdza, że oferta zawiera rażąco niską cenę lub koszt w stosunku do przedmiotu zamówienia”.
Ponadto oferta wykonawcy, który nie sprostał ciężarowi udzielenia wyjaśnień, iż nie zawiera ona rażąco niskiej ceny, podlega odrzuceniu zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp. Ten przepis z kolei mówi, że „Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli [...] zawiera rażąco niską cenę lub koszt w stosunku do przedmiotu zamówienia”.
Więcej o wyjaśnieniach rażąco niskiej ceny dowiesz się tutaj:
* Wyrok został wydany na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy Pzp z 29 stycznia 2004 r.
Redakcja