Zrozumienie zasad odwoławczych Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) bywa kluczowe dla efektywności w obszarze zamówień publicznych i biznesu. W obliczu skomplikowanego prawodawstwa i ograniczeń czasowych, specjaliści ds. zamówień muszą nie tylko perfekcyjnie opanować aktualne przepisy, ale również zadbać o terminowe wniesienie opłaty od odwołania.
Dlatego dzisiaj przypominamy - opłatę od odwołania do KIO trzeba wpłacić najpóźniej do dnia upływu terminu złożenia odwołania (art. 517 ust. 2 ustawy Pzp). Dowód uiszczenia wpisu załącza się – co do zasady – do odwołania.
Jednak można go także uzupełnić (samodzielnie i bez wezwania), najpóźniej do upływu terminu do wniesienia odwołania (o tym mowa art. 518 ust. 4 ustawy Pzp).
Wysokość i sposób pobierania wpisu od odwołania określa rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437) mając na względzie zróżnicowaną wysokość wpisu zależną od wartości i rodzaju zamówienia, a także to, że wpis nie może być wyższy niż 20.000 zł, oraz dostępne formy uiszczenia wpisu.