Ocena wyjaśnień i dowodów przedłożonych w ramach procedury „samooczyszczenia” pozostawiona jest uznaniu zamawiającego. Co prawda, ustawa Pzp nie zawiera żadnych instrukcji, w jaki sposób należy oceniać dane dowody. Niemniej jednak ocena ta powinna wynikać z zasad logiki życiowej, wiedzy oraz doświadczenia życiowego i zawodowego. Ocena dokonana przez zamawiającego nie jest zatem całkowicie dowolna (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 16 czerwca 2021 r., sygn. akt KIO 1008/21).
Przyczyny, dla których zamawiający odmówił uznania dowodów za wystarczające, powinny być na tyle szczegółowe i wyczerpujące, by wykonawca uzyskał pełną wiedzę co do podstaw dokonanego wykluczenia. Obowiązki informacyjne zamawiającego stanowią bowiem odzwierciedlenie zasady jawności postępowania.
Stanowisko to jest ugruntowane w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej. Przykładowo, w wyroku z 20 lipca 2015 r. (sygn. akt KIO 1429/15), Izba stwierdziła, że uzasadnienie faktyczne wykluczenia wykonawcy musi przedstawiać wszystkie przyczyny, jakie legły u podstaw decyzji zamawiającego. Dzięki temu wykonawca ma możliwość ustosunkować się do wskazanych przez zamawiającego uchybień.
Trzeba też podkreślić, że wykonawcy nie mogą domyślać się podstaw decyzji zamawiającego ani domniemywać zakresu nieprawidłowości, jakie stwierdził on w złożonych dokumentach.
Więcej informacji na temat procedury self cleaning publikujemy także tutaj: