Zamawiający musi precyzyjnie i wyczerpująco poinformować o podstawach eliminacji oferty wykonawcy z postępowania

Stan prawny na dzień: 03.01.2018
dff09c430cd0243bfbf3f2fed74146c8a8612327-medium

Brak precyzyjnego wskazania w zawiadomieniu, z czego wynikała taka, a nie inna ocena złożonych wyjaśnień, prowadzi do wniosku, iż zamawiający w istocie nie poinformował odwołującego o przyczynie odrzucenia jego oferty (wyrok z 18 września 2017 r., sygn. akt KIO 1858/17).

Na zamawiającym ciąży obowiązek przedstawienia uzasadnienia faktycznego swoich decyzji w taki sposób, aby wykonawca miał pełną wiedzę na temat przyczyn podjętych czynności, które rzutują na uprawnienia wykonawcy, wynikające z faktu złożenia oferty.

Wykonawca nie ma obowiązku domyślać się, jakie ustalenia legły u podstaw  wnioskowania, że cena złożonej oferty powinna podlegać korekcie, gdyż zamawiający uznał, że została  obarczona omyłką. Nie stanowi wypełnienia dyspozycji normy art. 92 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp podanie przez zamawiającego dopiero na rozprawie uzasadnienia faktycznego decyzji podjętych wobec oferty odwołującego (tak też wyrok KIO z 11 sierpnia  2011  r., sygn. akt KIO 1620/11 oraz sygn. akt KIO 1625/11).

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...