Mimo istniejących możliwości stosowania społecznie odpowiedzialnych rozwiązań, są one wykorzystywane niezwykle rzadko. Klauzule społeczne dotyczące wymogu zatrudniania osób zagrożonych wykluczeniem lub zatrudniania na podstawie umowy o pracę zawarto zaledwie w 12 na 660 sprawdzonych pod tym kątem zamówień. W przypadku aspektów środowiskowych sytuacja jest nieco lepsza gdyż zastosowano je w 22% sprawdzonych zamówień. Jednak w ogromnej części dotyczyły tylko pojedynczych elementów zamówienia.
Od lipca 2014 r. CentrumCSR.PL monitorowało stosowanie klauzul społecznych i "zielonych" zamówień publicznych w 80 ważnych instytucjach Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Nadszedł czas na podsumowanie. Prezentujemy raport z pierwszego etapu naszych działań. W ciągu 6 miesięcy monitoringu sprawdziliśmy ponad 1100 ogłoszeń o zamówieniach. W każdym z nich można było zastosować klauzule społeczne lub aspekty środowiskowe. Niestety wyniki nie są optymistyczne.
Przebadano pod kątem stosowania klauzul społecznych i środowiskowych blisko 1200 zamówień publicznych, ogłaszanych przez urzędy, uniwersytety i instytucje centralne. Jedynie w 1,8 proc. przetargów zastosowano klauzule społeczne, a kwestie ekologiczne uwzględniono tylko w co piątym zamówieniu. Dlaczego? Więcej informacji na ten temat znajduje się w raporcie: "Stosowanie zrównoważonych zamówień publicznych w Polsce. Raport z I etapu monitoringu".
Publikacja wydana w ramach programu "Obywatele dla demokracji" finansowanego z Funduszy EOG i przy wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta.
Raport jest do pobrania na stronie: http://www.monitoringzzp.pl/najnowszy-raport-fundacji-centrumcsr-pl-urzedy-miast-urzedy-marszalkowskie-i-uniwersytety-nie-stosuja-klauzul-spolecznych-i-srodowiskowych/
Fundacja CentrumCSR.PL