Zmiana przesłanki wykluczenia z art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c Pzp a zaświadczenia z KRK z 2022 roku

Stan prawny na dzień: 25.01.2022
Zmiana przesłanki wykluczenia z art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c Pzp a zaświadczenia z KRK z 2022 roku

Czy w związku ze zmianą w art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., należy zmienić podstawę prawną wskazywaną w zaświadczeniu z KRK? Zaświadczenie jest wystawiane w 2022 dla osoby fizycznej w zakresie danych z art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych. Nasz ekspert wyjaśnia, że nie jest istotne, czy we wniosku wskazano aktualną podstawę prawną dla wydawanej informacji. Jeśli wykonawca składa zaświadczenie z adnotacją „NIE FIGURUJE”, to pozwala to jednoznacznie stwierdzić, że nie był karany za jakiekolwiek przestępstwa. Szczegóły w artykule.

Wskazanie wadliwej podstawy prawnej nie jest przeszkodą, aby zweryfikować informację z KRK na potrzeby postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Fakt, czy podano tam aktualny Dziennik Ustaw, to sprawa nieistotna z punktu widzenia ważności zaświadczenia z KRK.

Aby przeanalizować, czy zakres danych, który wskazano we wniosku wykonawcy o wydanie informacji z KRK, jest istotny z uwagi na weryfikację przesłanek wykluczenia, warto przywołać określone regulacje prawne.

Istotne, jak wygląda informacja z KRK

Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym informacja o osobie, sporządzona na podstawie danych osobowych zgromadzonych w rejestrze, zawiera:

  • dane osobowe w zakresie objętym zapytaniem lub wnioskiem albo
  • stwierdzenie, że osoba nie figuruje w Rejestrze.

Zgodnie z § 12 ust. 1 i 2 rozporządzenia z 7 lipca 2015 r. w sprawie udzielania informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych na podstawie danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym jeżeli dane osoby, której dotyczy zapytanie lub wniosek, są zgromadzone w Rejestrze, informacji o osobie udziela się na formularzu, o którym mowa w § 11 pkt 3. Do informacji załącza się zapytanie lub wniosek.

Jeżeli dane osobowe osoby, której dotyczy zapytanie lub wniosek:

1)      nie są zgromadzone w Rejestrze,

2)      są zgromadzone w Rejestrze, z zastrzeżeniem, o którym mowa w art. 20 ust. 1c ustawy, przy czym skazanie objęte zastrzeżeniem jest jedynym skazaniem osoby, której dotyczy zapytanie lub wniosek

– informacji o osobie udziela się poprzez zwrócenie zapytania lub wniosku opatrzonego adnotacją „NIE FIGURUJE” wraz ze wskazaniem rodzaju danych określonych w zapytaniu lub wniosku.

Co to w praktyce oznacza? Jeżeli dane osoby, której dotyczy zapytanie, są zgromadzone w rejestrze, informacje na jej temat zostaną udzielone na odpowiednim formularzu. Brak natomiast wpisów (jakichkolwiek), w każdym przypadku będzie skutkować zwrotem złożonego formularza wniosku z adnotacją „NIE FIGURUJE”.

Tym samym, niezależnie od tego czy wykonawca złoży zapytanie, wskazując cel zapytania czy zakres danych, które chce pozyskać, to wydana na tej podstawie informacja zawierająca adnotację „NIE FIGURUJE” stanowi dowód, że dana osoba nie była skazana. Chodzi zarówno o czyny z art. 108 ust. 1 i art. 109 ust. 1 ustawy Pzp jak i wszystkie inne przestępstwa.

Taka adnotacja, mimo, że nie odwołuje się do konkretnych przestępstw, jest kompleksowym dowodem, który pozwala zamawiającemu pozyskać wiedzę, że dana osoba nie była skazana za przestępstwa podane w ustawie Pzp.

3 ważne wyroki KIO

W wyroku KIO z 18 lipca 2019 r. (sygn. akt KIO 1000/19) czytamy: „Zgodnie z art. 7 ust. 1 zdanie drugie ustawy z 2000 r. o Krajowym rejestrze karnym, osobie, której dane osobowe znajdują się w zbiorach danych zgromadzonych w Rejestrze, na jej wniosek, udostępnia się informację o treści wszystkich zapisów dotyczących tej osoby. Powyższe oznacza, że nie ma znaczenia, jaki przepis zostanie wskazany w zapytaniu o udzielenie informacji o osobie, gdyż bez względu na to, informacja udzielana w tej sprawie przez właściwy organ, będzie odnosiła się do wszystkich zapisów dotyczących tej osoby”.

Zgodnie z wyrokiem KIO z 28 grudnia 2016 r. (sygn. akt KIO 2370/16): „Brak wskazania jakiejkolwiek podstawy prawnej czy też wadliwej podstawy prawnej nie stanowi przeszkody do zweryfikowania informacji z KRK na potrzeby postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Przeszkodą w udziale w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest bowiem prawomocne skazanie za określone rodzaje przestępstw (karalność danej osoby), a skoro potwierdzono, że określona osoba nie figuruje w Kartotece Karnej Krajowego Rejestru Karnego, to tym samym odpada przyczyna do wykluczenia z postępowania”.

Zgodnie z wyrokiem KIO z 10 lutego 2014 r. (sygn. akt KIO 142/14): „Izba uznała, że informacja z KRK dotyczy pełnego zakresu danych z rejestru. Adnotacja »NIE FIGURUJE« oznacza, że zachodzi sytuacja opisana w § 9 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie udzielania informacji o osobach oraz podmiotach zbiorowych na podstawie danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym, tj. osoba, której dotyczy zapytanie, nie figuruje w tym rejestrze.

Prezentowany pogląd jest zgodny z ukształtowaną już linią orzeczniczą wyrażoną w orzeczeniach Izby z 22 listopada 2012 r., sygn. akt KIO 2494/12, z 2 września 2013 r. sygn. akt 2025/13, z 2 września 2013 r., sygn. akt KIO 2040/13”.

Więcej o zmianie w przesłankach wykluczenia z art. 108 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy Pzp pisaliśmy tutaj:

Podstawa prawna

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...