Program funkcjonalno-użytkowy służy do opisu przedmiotu zamówienia udzielanego w systemie „projektuj i buduj” (art. 103 ust. 2 i 3 ustawy Pzp). Oznacza to, że jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych, wówczas program funkcjonalno-użytkowy (PFU) zawiera opis zadania budowlanego, w którym podaje się przeznaczenie ukończonych robót budowlanych oraz stawiane im wymagania techniczne, ekonomiczne, architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne.
Oprócz pełnienia roli opisu przedmiotu zamówienia, PFU służy również do ustalenia planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych, przygotowania oferty szczególnie w zakresie obliczenia ceny oferty oraz wykonania prac projektowych.
PFU składa się z trzech głównych części:
1. Strona tytułowa – zawiera podstawowe informacje, pozwalające na szybkie zidentyfikowanie przedmiotu zamówienia, zamawiającego, a także autora (przypadku kilku osób opracowujących program funkcjonalno-użytkowy są to imiona i nazwiska wszystkich tych osób) i zawartości programu funkcjonalno-użytkowego.
2. Część opisowa, która obejmuje dwa obszary:
2.1) Opis ogólny przedmiotu zamówienia, gdzie podaje się:
W przypadku budynków, w odniesieniu do szczegółowych właściwości funkcjonalno-użytkowych wyrażonych we wskaźnikach powierzchniowo-kubaturowych należy uwzględnić wymagania zawarte w przepisach rozporządzenia ministra rozwoju z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
2.2) Opis wymagań zamawiającego w stosunku do przedmiotu zamówienia, czyli zakres wskazujący na cechy obiektu dotyczące rozwiązań budowlano-konstrukcyjnych i wskaźników ekonomicznych oraz warunki wykonania i odbioru robót budowlanych odpowiadających zawartości specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych. Wymagania zamawiającego, w zależności od specyfiki obiektu budowlanego, dotyczą:
3. Część informacyjna, w skład której wchodzą:
Na rolę PFU przy formule „projektuj i buduj” zwraca również uwagę KIO. W jednym z wyroków Izba wyjaśniła, że formuła „projektuj i buduj” zastosowana przez zamawiającego „(...) ma istotny wpływ zarówno na sposób przygotowania oferty, jak również na sam proces ofertowania, w tym identyfikację przedmiotu zamówienia oraz jego wycenę.
Wszakże Zamawiający nie przekazuje wykonawcom w ramach opisu przedmiotu zamówienia szczegółowej dokumentacji projektowej, lecz jedynie program funkcjonalno-użytkowy (PFU) zawierający jedynie ogólne wytyczne funkcjonalne związane z planowanych zamierzeniem inwestycyjnym” – wyrok KIO z 8 września 2017 r. (sygn. akt KIO 1790/17).
Zobacz także: SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH, KOSZTORYS INWESTORSKI, DOKUMENTACJA PROJEKTOWA
Podstawa prawna