Negocjacje bez ogłoszenia i tryb z wolnej ręki jako narzędzia szybkiego zlecania zamówień w dobie COVID-19

Dodano: 26.10.2020
Pytanie:

Jesteśmy szpitalem znajdującym się w czerwonej strefie. Czy na podstawie art. 6 ustawy o COVID-19 możemy kupić aparat RTG na potrzeby poszerzenia diagnostyki w zakresie zagrożenia występowania koronawirusa SARS-CoV-2? Wartość aparatu szacujemy na około 700 tys. zł. Aparat jest pilnie potrzebny w pracowni.

Odpowiedź:

Od 5 września 2020 r. nie obowiązuje już art. 6 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Warto natomiast wykorzystać możliwości, jakie daje ustawa Pzp, gdy zamawiający musi szybko zlecić zamówienia.

Jeżeli zachodzi pilna potrzeba zakupu aparatu RTG, warto rozważyć:

1)     zastosowanie trybu negocjacji bez ogłoszenia na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp – gdy ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć, nie można zachować terminów określonych dla przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem;

2)     zakup w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp – w sytuacji gdy ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia.

W uwagi na szacowaną wartość zamówienia zarówno w trybie z wolnej ręki, jak i w trybie negocjacji bez ogłoszenia zamawiający będzie miał obowiązek, w terminie 3 dni od wszczęcia postępowania, zawiadomić prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wszczęciu postępowania, podając uzasadnienie faktyczne i prawne zastosowania trybu udzielenia zamówienia.

Odpowiedź udzielona:

26 października 2020 r.

Autor:

Krzysztof Hodt

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie główny specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych

Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.