zakup tonera

Zamówienia publiczne na dostawę tuszy i tonerów do drukarek – jak kupić materiały wysokiej jakości?

Zamówienia publiczne na dostawę tuszy i tonerów do drukarek – jak kupić materiały wysokiej jakości?

Prowadzisz przetarg na dostawę materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących? A może jesteś dostawcą takich towarów? Z pewnością zatem zdajesz sobie sprawę z trudności, jakie pojawiają się przy tego typu zamówieniach  publicznych, jeśli chodzi o potrzebę zapewnienia jakości kupowanych dostaw. Specjaliści z branży twierdzą jednogłośnie, że najistotniejszym wymogiem SWZ, który zagwarantuje zamawiającemu zakup wydajnego i wysokiej jakości produktu, to żądanie odpowiednich certyfikatów dla materiałów eksploatacyjnych oraz sprawozdań z badań przeprowadzonych przez akredytowane  jednostki. W artykule piszemy o tym, jakich konkretnie dokumentów wymagać i jak sformułować odpowiednie wymagania, aby zapewnić sobie dostawę produktów spełniających Twoje wymagania.  

W tym artykule
  • Zamawiający, którzy kupują materiały eksploatacyjne do urządzeń drukujących, powinni odwoływać się do odpowiednich norm międzynarodowych, takich jak np. ISO/IEC 19752, ISO/IEC 19798 oraz ISO/IEC 24711, które gwarantują wysoką jakość tuszy i tonerów. Odwołanie do tych norm w opisie przedmiotu zamówienia pozwala na precyzyjne określenie wymagań, które muszą spełnić dostarczane produkty.
  • Zamawiający, którzy odnieśli się w opisie przedmiotu zamówienia do określonych norm ISO, powinni następnie żądać od wykonawców złożenia z ofertą certyfikatów zgodności oraz sprawozdań z badań, które są wykonane przez akredytowane jednostki oceniające zgodność dla oferowanych produktów. Tylko takie dokumenty mogą rzetelnie potwierdzić jakość oferowanych materiałów eksploatacyjnych, co jest kluczowe w kontekście realizacji zamówień publicznych.
  • Eksperci podkreślają, że oferowane tzw. zamienniki powinny być wyprodukowane w zgodzie z odpowiednimi normami, co potwierdzą właśnie żądane certyfikaty i testy z badań.
  • Zgodnie z Prawem zamówień publicznych zamawiający musi precyzyjnie i jednoznacznie  opisać przedmiot zamówienia, uwzględniając wszystkie wymagane cechy i kryteria, które mają wpływ na realizację zamówienia. Takie działanie umożliwia właściwą ocenę ofert oraz zapewnia uczciwą konkurencję.

Zamawiający ma prawo bronić się przed awarią drukarki po użyciu nieoryginalnego tonera

Pytanie:

Czy poniższe zapisy umowy obciążające wykonawcę bez względu na przyczynę awarii mogą być zgodnie z prawem stosowane w umowie przetargowej? Wynika z nich, że jeśli dojdzie do jakichkolwiek problemów przy użyciu produktów wykonawcy, zamawiający obciąży odpowiedzialnością wykonawcę i zerwie z nim umowę. Oto, jak brzmią zapisy:

„§ 1. W przypadku złożenia oferty równoważnej wykonawca oświadcza, że dostarczane towary dokładnie odpowiadają opisowi przedmiotu zamówienia.

2. Wykonawca przyjmuje na siebie odpowiedzialność za uszkodzenia sprzętu powstałe w wyniku używania zaoferowanego i dostarczonego sprzętu równoważnego.

3. W sytuacji, gdy dostarczone równoważne materiały spowodują awarie sprzętu i autoryzowany serwis producenta sprzętu wyda opinię, że przyczyną awarii jest dostarczony towar, koszty naprawy sprzętu obciążą Wykonawcę. Wykonawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy sprzętu w ww. przypadku.

4. W przypadku dostarczenia towarów nieodpowiadających dokładnie opisowi przedmiotu zamówienia (niebędących równoważnymi), wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność wobec zamawiającego w wysokości poniesionej szkody i utraconych korzyści oraz za roszczenia osób trzecich skierowane przeciwko zamawiającemu.

5. Niezależnie od powyższej odpowiedzialności, w przypadku określonym ust. 4, wykonawca zapłaci zamawiającemu karę umowną w wysokości 25% wartości zakwestionowanych towarów, nawet jeżeli zamawiający ani osoba trzecia nie ponieśli szkody lub nie udowodnili ani nie uprawdopodobnili jej poniesienia, na podstawie przesłanego przez zamawiającego protokołu niezgodności potwierdzonego przez specjalistę laboranta.

6. W przypadku określonym w ust. 4 zamawiający zastrzega sobie prawo odstąpienia od umowy bez wypowiedzenia. Wówczas niezależnie od roszczeń, o których mowa w ust. 3, 4 lub 5 wykonawca zwróci zamawiającemu wartość wszelkich świadczeń, uiszczonych przez zamawiającego na podstawie niniejszej umowy.

7. Jednocześnie wykonawca oświadcza, że jest świadomy odpowiedzialności karnej, wynikającej z art. 297 Kodeksu karnego, za przedkładanie fałszywych lub stwierdzających nieprawdę dokumentów albo nierzetelnych, pisemnych oświadczeń dotyczących okoliczności mających istotne znaczenie dla uzyskania zamówienia publicznego”.