zmiana wynagrodzenia ryczałowego

Zmiana wynagrodzenia wykonawcy w umowie o zamówienie publiczne – kiedy jest możliwa?

Zmiana wynagrodzenia wykonawcy w umowie o zamówienie publiczne – kiedy jest możliwa?

Szczególnie dziś – w obliczu dynamicznego i niestabilnego wzrostu cen na rynku robót budowlanych, usług i dostaw, zamawiający powinien zadbać o zapisy umowy o zamówienie publiczne w zakresie waloryzacji czy zmiany wynagrodzenia. Sprawdź, jakie postanowienia zastosować w związku z tym w dokumentacji postępowania m.in. w SWZ i projekcie umowy z wykonawcą. Przeczytaj też, kiedy zachodzi konieczność zmiany ceny i w jaki sposób ją przeprowadzić. W artykule publikujemy przykładowe zapisy o waloryzacji wynagrodzenia w umowie na zamówienie publiczne. Możesz je zastosować np. w odniesieniu do cen paliwa, gazu, energii elektrycznej, materiałów i urządzeń.

W tym artykule
  • Postanowienia umowne, które bazują na art. 439 ustawy Pzp, muszą określać m.in. poziom zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia, który uprawnia strony umowy do żądania zmiany wynagrodzenia. Poziom zmiany można ustalić, zarówno wskazując konkretną kwotę, jak i określając procent. Zmiana obejmuje sytuacje, gdy cena (lub koszt realizacji zamówienia) się zwiększy, jak i te, w których się zmniejszy. Jeżeli w wyniku sytuacji gospodarczej cena danego materiału (lub koszt związany z realizacją zamówienia) będzie powyżej lub poniżej ustalonej kwoty (lub wartości procentowej), to spełni się pierwsza z przesłanek zmiany ceny.
  • UZP wskazał, że aby móc zastosować klauzulę waloryzacyjną, nie wystarczy, że zmieni się cena materiałów lub kosztów. Niezbędne jest także ustalenie wpływu takiej zmiany użytych do realizacji zamówienia materiałów lub kosztów na ustalone w umowie wynagrodzenie za jego wykonanie.
  • Problemem dla zamawiającego i wykonawcy może być przypadek, gdy umowa nie przewidywała waloryzacji (np. z uwagi na to, że dotyczyła dostawy lub była zawarta na okres krótszy niż 12 miesięcy), a wykonawca wnioskuje do zamawiającego o podwyżkę wynagrodzenia w związku np. ze wzrostem cen paliwa. Najczęściej swoją prośbę wykonawca motywuje właśnie gwałtowną i niespodziewaną podwyżką cen lub kosztów realizacji zamówienia. W takiej sytuacji można rozważyć zmianę umowy na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp.

O zmianie umowy i waloryzacji wynagrodzenia piszemy także tutaj: