Krzysztof Hodt

Krzysztof Hodt

Praktyk z doświadczeniem w zamówieniach publicznych, specjalista w dużej instytucji.
531 artykułów na stronie
Praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce.

Artykuły eksperta

Czy podmiot trzeci może wystawić oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu po terminie składania ofert?

Pytanie: Zamawiający prowadzi postępowanie tzw. krajowe na podstawie art. 275 ust. 1 ustawy Pzp. Wykonawca polega na zdolnościach podmiotów trzecich, aby potwierdzić warunki udziału w postępowaniu. Zamawiający wymagał, aby wykonawca, który polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby, przedstawił wraz z oświadczeniem, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy Pzp, także oświadczenie podmiotu udostępniającego zasoby, potwierdzające brak podstaw wykluczenia tego podmiotu oraz spełnianie warunków udziału w postępowaniu, w zakresie w jakim wykonawca powołuje się na jego zasoby. Wykonawca nie złożył oświadczeń z ofertą, wobec czego zamawiający wezwał go do ich złożenia. Wykonawca uzupełnił oświadczenia w postaci papierowej, opatrzone własnoręcznym podpisem przez osoby reprezentujące podmiot trzeci, datowane na dzień składania ofert. Wykonawca przekazał także cyfrowe odwzorowanie tych dokumentów opatrzone podpisem zaufanym poświadczającym zgodność cyfrowego odwzorowania z dokumentem w postaci papierowej. Data podpisu zaufanego wykonawcy przypada po terminie składania ofert. Czy jest to prawidłowo złożony dokument? Co byłoby w sytuacji, gdyby wykonawca otrzymał oświadczenia od podmiotów trzecich w postaci elektronicznej i byłyby one opatrzone podpisami po terminie składania ofert? Potwierdzałoby to wyraźnie, że na termin składania ofert wykonawca nie był w ich posiadaniu. Czy tak otrzymany dokument też byłby prawidłowo złożony?
23 września 2021Czytaj więcej

Warunek udziału w postępowaniu dotyczący licencji, zezwoleń i koncesji

Pytanie: Czy w świetle art. 114 i następnych ustawy Pzp, formując warunki udziału w postępowaniu, zamawiający ma prawo wskazać dokumenty krajowe (polskie), które musi posiadać wykonawca oraz osoby odpowiedzialne za świadczenie usług w sposób zademonstrowany poniżej? „(Uwaga: podane certyfikaty są dokumentami przykładowymi): O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej oraz zdolności zawodowej. Warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, zostanie uznany za spełniony, jeżeli wykonawca udowodni, że posiada: 1.1      odpowiednie zezwolenie, licencję, koncesję lub wpis do rejestru działalności regulowanej, czyli aktualny certyfikat dla przedsiębiorców, uprawniający go do wykonywania, dla osób trzecich, czynności polegających na konserwacji, serwisowaniu oraz naprawie stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych, o którym mowa w art. 29 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2065), lub 1.2      odpowiednie zezwolenie, licencję, koncesję lub wpis do rejestru działalności regulowanej, jeżeli ich posiadanie jest niezbędne do świadczenia usług, polegających na konserwacji, serwisowaniu oraz naprawie stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, lub 1.3      status członka danej organizacji, jeżeli członkostwo w tej organizacji jest niezbędne do świadczenia usług, polegających na konserwacji, serwisowaniu oraz naprawie stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Warunek dotyczący zdolności zawodowej, zostanie uznany za spełniony, jeżeli wykonawca wykaże, że skieruje do realizacji zamówienia co najmniej jedną osobę odpowiedzialną za świadczenie usług, posiadającą niezbędne kwalifikacje do wykonywania czynności polegających na kontroli szczelności, konserwacji, serwisowaniu oraz naprawie stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych, czyli aktualny certyfikat dla personelu, uprawniający ją do wykonywania czynności polegających na kontroli szczelności, konserwacji, serwisowaniu oraz naprawie stacjonarnych urządzeń klimatyzacyjnych, o którym mowa w art. 20 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2065)”.
9 września 2021Czytaj więcej