Czynność szacowania zamówienia może przysporzyć sporo trudności. Zamawiający poświęcają jej szczególnie dużo uwagi, ponieważ to od wartości zamówienia zależą konkretne obowiązki proceduralne w postępowaniu.
Oto 3 najczęstsze pytania związane z szacowaniem, jakie trafiają do poradni Portalu ZP:
2. Czy zawsze trzeba rozważyć podział zamówienia publicznego i dopuścić oferty częściowe oraz uzasadnić ewentualnie niedokonanie podziału?
Paradoks polega na tym, że z jednej strony zamawiający obawiają się sztucznego podziału zamówień celem obejścia przepisów ustawy Pzp i ewentualnych zarzutów organów kontroli. Z drugiej pytają, czy w każdej procedurze trzeba rozważyć dopuszczenie ofert częściowych i czy przypadkiem, nie udzielając zamówień częściowych, nie zamykają drogi do zamówienia podmiotom z sektora MŚP. Sprawdź przykładowe odpowiedzi, w których poruszamy te problemy:
3. Jak oszacować nieplanowane zamówienie, które pojawia się w ciągu roku, jeśli podobne zamówienia były już zlecone lub czekają na zlecenie?
To zagadnienie bywa często przedmiotem wątpliwości. Czy nowe nieplanowane zamówienie można zlecić stosownie do jego wartości? Co z takimi samym zakupami, których już udzielono w ciągu roku? A co z tymi, które jeszcze czekają na zlecenie?
Sprawdź, jakie inne wskazówki w temacie szacowania wartości zamówienia mają dla Ciebie nasi eksperci. Zajrzyj do działu: Szacowanie wartości zamówienia