Będą wyższe progi kwotowe w zamówieniach publicznych

Stan prawny na dzień: 08.04.2013
pieniądze w kolejności rosnącej

Podniesienie progu zamówień publicznych z 14.000 do 20.000 euro to główne założenie przygotowanej przez Urząd Zamówień Publicznych ustawy o zmianie Pzp. Projekt został właśnie skierowany do konsultacji społecznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa zamówień publicznych instytucje, spółki i urzędy samorządowe i państwowe są zobowiązane organizować przetargi, gdy ich wartość przekracza 14.000 euro. Jak wynika z przygotowanego przez UZP projektu zmiany ustawy Pzp próg ten ma wzrosnąć do 20.000 euro. Celem zmian jest zagwarantowanie przedsiębiorcom niedyskryminacyjnego dostępu do zamówień publicznych oraz zapewnienie przejrzystości postępowania i wyboru wykonawcy - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Obecnie obowiązujące progi, przy zamówieniach o niewielkiej wartości, uniemożliwiają efektywne i oszczędne wydatkowanie środków publicznych. W przypadku niektórych zamówień, koszty związane z organizacją i przeprowadzeniem postępowania przewyższają zyski wynikające z jego prowadzenia. Podniesienie wartości zamówień, przy której należy stosować przepisy ustawy Pzp do 20.000. euro ma usunąć zbędne bariery oraz odformalizować procedury udzielania zamówień – twierdzi Urząd Zamówień Publicznych.

Podwyższenie progu do 20.000 euro spowoduje, iż ok. 11% zamówień (20.195 zamówień o łącznej wartości ponad 1,3 mln zł), będzie odformalizowanych.

Propozycja podniesienia kwot, przy których konieczne było by stosowanie przepisów ustawy Pzp stanowiła część założeń projektu ustawy – Prawo zamówień publicznych (ZD33). Został on przyjęty 14 maja 2012 r. przez Zespół ds. Programowania Prac Rządu. Decyzją Rady Ministrów z 12 lutego br. powyższej zmianie nadano charakter pilny i została ona skierowana w oddzielnym trybie do dalszych prac.

Projekt ustawy jest obecnie w konsultacjach społecznych. Został również skierowany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W drugim kwartale 2013 roku trafi do Rady Ministrów.

Obecnie najniższy próg stosowany w Unii Europejskiej to 130.000 euro dla zamówień klasycznych, których przedmiotem są dostawy lub usługi. UZP twierdzi, że jeśli zastosować by taki próg w Polsce, to liczba postępowań przetargowych zmniejszyłaby się do ok. 108 tysięcy, co stanowi 60% wszystkich procedur. Zaś kwota ponad 18 milionów złotych, która stanowi 40% wartości rynku zamówień publicznych wydatkowana byłaby poza konkurencyjnymi i jawnymi procedurami określonymi w Pzp. Wprowadzenie tak liberalnych progów spowodowałoby również, zdaniem UZP, że corocznie co najmniej 110.000 przedsiębiorców pozbawiono by dostępu do środków ochrony zagwarantowanych przez ustawę Pzp.

Źródło:

Projekt Ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych z 27 marca 2013 r.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl