Czy wznowienie zamówienia (już po przedłużeniu pierwotnej umowy) musi być uwzględnione w sprawozdaniu rocznym? Sprawdź w wyjaśnieniu.
Koszt wznowienia powinien być wykazany w ramach wartości umowy ujawnianej w rocznym sprawozdaniu z udzielonych zamówień.
Zasadą jest, że zamawiający wykazują w sprawozdaniu składanym na podstawie art. 82 ustawy Pzp, całkowitą wartość umów zawartych w roku, którego dotyczy sprawozdanie, również w przypadku, gdy:
Kwoty wartości umów, jakie zamawiający przyjmuje celem wypełnienia sprawozdania, nie zawierają natomiast VAT, a zmiana pierwotnie ustalonego wynagrodzenia nie ma wpływu na wartość podawaną w sprawozdaniu.
Tym samym, aby ustalić czy wartość wznowienia należy ująć w rocznym sprawozdaniu, należy ustalić, czy stanowi ona „składową” całkowitej wartości umowy.
Posiłkując się wytycznymi zawartymi w komentarzu UZP do ustawy Pzp z 2019 roku, można wskazać, że „Wznowieniem zamówienia jest wykonywanie po raz kolejny tych samych dostaw lub usług przewidzianych w pierwotnej umowie. Wznowienia, podobnie jak opcje, nie wymagają zmiany umowy i dotyczą umów zawartych na czas określony, które zgodnie z warunkami w nich zawartymi na podstawie decyzji zamawiającego podlegają przedłużaniu na kolejny okres”.
UZP wskazał zatem jednoznacznie, że wznowienie odbywa się na podstawie zapisów umowy podstawowej. Tym samym, wszelkie informacje o zakresie, cenie i warunkach wznowienia muszą być określone na etapie postępowania o udzielenie zamówienia podstawowego, a wartość wznowienia powinna być ujęta w ramach wartości zawieranej umowy.
Więcej na temat rocznych sprawozdań piszemy tutaj: Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach publicznych 2024