Jak poprawnie napisać odpowiedź na zapytanie ofertowe do zamówienia poniżej 130.000 zł? Co powinno zawierać i jakie konstrukcje prawne w nim zawrzeć? Czy muszę w ofercie podawać konkretne regulacje prawne oraz odnosić się w jakiś sposób do przepisów RODO? Czy należy tam wskazać bak konfliktu interesów?
W tym przypadku przez „zapytanie ofertowe” należy rozumieć procedurę, do której nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.
Przeważnie instytucje przeprowadzające zapytanie ofertowe (zamawiający) przekazują – wraz z zaproszeniem lub wraz z ogłoszeniem na stronie internetowej – gotowe formularze, które potencjalny zainteresowany (wykonawca) ma złożyć w odpowiedzi na zapytanie (ogłoszenie). Przygotowując ofertę stanowiącą odpowiedź na takie zapytanie, najlepiej zatem korzystać z formularzy (wzorów) przygotowanych przez podmiot, który wystosował zapytanie ofertowe.
Gdyby zamawiający nie przygotował takich formularzy, wykonawca powinien zapoznać się dokładnie z treścią zapytania (ogłoszenia). Mogą tam znajdować się wytyczne co do sposobu i formy, w jakiej ma być złożona oferta.
Brak wzorów i wytycznych jest równoznaczny z tym, że zamawiający dopuszcza złożenie oferty bez zachowania żadnych szczególnych wymogów. Trzeba wówczas pamiętać o kilku ważnych sprawach:
Jeżeli zamawiający w zaproszeniu lub ogłoszeniu nie wskazał wprost, że oczekuje złożenia oświadczeń (np. dotyczących RODO), to wykonawca nie ma obowiązku ich przedstawiania. To samo dotyczy konfliktu interesów.
O zamówieniach poniżej 130.000 zł piszemy także w artykułach: