Wykonawca nie może powołać się na doświadczenie w realizacji prac przez wszystkich członków konsorcjum. Musi to być doświadczenie, które faktycznie nabył, realizując określone zadania. Przyjęcie stanowiska przeciwnego pozwalałoby w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego ukształtować praktykę, która dopuszcza fikcję w wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu. Umożliwiałaby uzyskanie zamówień podmiotom, które nie są zdolne do ich właściwej realizacji (wyrok z 6 lutego 2020 r., sygn. akt KIO 126/20)*.
W ramach zespołu podmiotów tworzących konsorcjum każdy z nich ma inny zasób doświadczenia i wiedzy, gdyż realizuje swoje zadania na różnych odcinkach i z różnym zaangażowaniem. Realizacja zadania przez konsorcjum nie jest faktycznym wykonywaniem zadania przez danego wykonawcę. Każdy z wykonawców w ramach konsorcjum realizuje bowiem przypisane mu prace. Nabywa więc doświadczenie w tym zakresie, a nie w odniesieniu do zadań zrealizowanych przez innych wykonawców.
Każdy wykonawca, który uczestniczy w realizacji zamówienia, będzie uprawniony do tego, by wykazać się doświadczeniem w realizacji części umowy, jednak tylko w takim zakresie, w jakim faktycznie brał w niej udział.
Więcej na temat wykazywania się doświadczeniem po realizacji prac w ramach konsorcjum piszemy w artykułach:
Warunek doświadczenia w konsorcjum i oświadczenie z art. 117 ust. 4 Pzp – reguły weryfikacji
Oświadczenie konsorcjum z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp – wskazówki dotyczące jego treści i złożenia
Kiedy należy wezwać konsorcjum do uzupełnienia oświadczenia z art. 117 Pzp?
* Mimo, że wyrok wydano na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy, to w swej istocie pozostaje nadal aktualny.
Źródło: www.uzp.gov.pl