Zignorowanie przez zamawiającego przyznania się przez wykonawcę do kalkulacji ceny oferty w sposób odmienny niż wynikający z SWZ naruszyło art. 224 ust. 6 ustawy Pzp. Zgodnie z tym przepisem odrzuceniu, jako oferta z rażąco niską ceną lub kosztem, podlega oferta wykonawcy, który nie udzielił wyjaśnień w wyznaczonym terminie, lub jeżeli złożone wyjaśnienia wraz z dowodami nie uzasadniają rażąco niskiej ceny lub kosztu tej oferty (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 maja 2022 r., sygn. akt KIO 1107/22).
Zakres wezwania do wyjaśnień skierowanego do wykonawcy był bardzo szeroki. Zamawiający nakazał odniesienie się do 130 pozycji kosztorysowych, które budziły jego wątpliwości, co do możliwości realizacji przedmiotu zamówienia. Tym samym obowiązkiem wykonawcy było udzielenie odpowiednich odpowiedzi w tym obszarze. W zakresie kosztów pracy, biorąc pod uwagę załączone przez wykonawcę do wyjaśnień kopie umów o pracę, KIO uznała, że ta część odpowiedzi na wezwanie zamawiającego wystarczyła by uznać, że wykonawca nie zaniżył kosztów pracy.
Pozostała część pytań zamawiającego pozostała bez odpowiedzi. Wykonawca w żaden sposób nie wyjaśnił, w jaki sposób skalkulował cenę oferty w zakresie większości pozycji kosztorysu, które kwestionował zamawiający.
Treść wyjaśnień jasno dowodzi, że wykonawca wycenił ofertę, bazując na własnym doświadczeniu, a nie wymogach SWZ. O ile doświadczenie wykonawcy biorącego udział w postępowaniu ma oczywistą wartość, to nie zwalnia go jednak z obowiązku zastosowania się do wymogów wynikających z reguł postępowania określonych w specyfikacji oraz pozostałych załączonych do niej dokumentach. Tym samym obowiązkiem wykonawcy była wycena każdej z pozycji kosztorysu w sposób realny.
Z treści wyjaśnień wynikało jednak, że wykonawca uznał, iż wie lepiej od zamawiającego, jak należy wycenić koszt realizacji przedmiotu zamówienia. Zachowanie takie nie mogło być zaakceptowane przez zamawiającego.
Więcej na temat rażąco niskiej ceny i wyjaśnień kalkulacji wynagrodzenia ofertowego piszemy tutaj: „Rażąco niska cena w nowym Pzp – 4 ważne pytania i praktyczne wyjaśnienia”