Nieprawidłowości w ocenie ofert skutkują koniecznością powtórzenia czynności zamawiającego. Jeśli zamawiający niesłusznie odrzucił ofertę, powinien ponownie zbadać i ocenić oferty, aby móc zweryfikować błąd (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 6 lipca 2022 r., sygn. akt KIO 1668/22).
Należy zauważyć, że w opisie warunku zamawiający użył sformułowania: „dysponuje osobą/osobami”. Oznacza to, że zamawiający dopuścił, aby wykonawcy wskazali na potrzeby spełnienia warunku tylko jedną osobę. Wykonawca wskazał w wykazie pięć osób, spośród których zamawiający zakwestionował doświadczenie jedynie dwóch. Tym samym zamawiający nie zgłosił zastrzeżeń do pozostałych trzech osób wymienionych w wykazie. Skoro zatem do wykazania spełnienia warunku wystarczające było wskazanie jednej osoby z wymaganymi kwalifikacjami, a wykonawca wskazał co najmniej trzy takie osoby (niekwestionowane przez zamawiającego), to już tylko ten fakt przesądza o tym, że oferta wykonawcy została niezasadnie odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy Pzp.
O tym, jak przygotować ofertę, oraz na zamawiający zwróci uwagę, badając i oceniając oferty, piszemy w artykule: Jak złożyć ofertę w przetargu zgodnie z ustawą Pzp?