Kiedy i jak konsorcjum złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp?

Stan prawny na dzień: 07.06.2021
Kiedy i jak konsorcjum złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp?

Łączenie zdolności członków konsorcjum w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu nie może następować w dowolny sposób. W sytuacji gdy konsorcjanci powołują się na uprawnienia, doświadczenie, kwalifikacje lub wykształcenie danego członka konsorcjum, liczy się rola, jaką ten członek grupy odegra przy realizacji zamówienia. Wymagane zdolności powinien posiadać ten konsorcjant, który w ramach wewnętrznego podziału zadań zrealizuje część zamówienia, z którą wiąże się obowiązek posiadania konkretnych uprawnień, doświadczenia, kwalifikacji lub wykształcenia. W celu potwierdzenia spełnienia tych warunków wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia mają obowiązek złożyć z ofertą odpowiednie oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp. Musi z niego wynikać, które roboty budowlane, dostawy lub usługi wykonają poszczególni konsorcjanci. O charakterze tego oświadczenia oraz zasadach jego składania czytamy w opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych „Oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp jako podmiotowy środek dowodowy”.

Zgodnie z art. 117 ust. 4 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, w przypadku, o którym mowa w jej art. 117 ust. 2 i 3 , wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia dołączają odpowiednio do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo do oferty oświadczenie, z którego wynika, które roboty budowlane, dostawy lub usługi wykonają poszczególni z nich.

Regulacje dotyczące warunków udziału

Stosownie do art. 117 ust. 2 ustawy Pzp warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o którym mowa w art. 112 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp jest spełniony, jeżeli:

  • co najmniej jeden z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia posiada uprawnienia do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej i
  • zrealizuje roboty budowlane, dostawy lub usługi, do których wykonania te uprawnienia są wymagane.

Art. 117 ust. 3 ustawy Pzp stanowi zaś, że w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia mogą polegać na zdolnościach tych z konsorcjantów, którzy wykonają roboty budowlane lub usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane.

Jaki charakter ma oświadczenie z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp?

W świetle art. 7 pkt 17 ustawy Pzp środki służące potwierdzeniu spełnienia warunków udziału w postępowaniu zaliczają się do podmiotowych środków dowodowych. Tym samym oświadczenie o podziale zadań pomiędzy współwykonawców, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, stanowi podmiotowy środek dowodowy.

W jakiej formie złożyć oświadczenie?

Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podmiotowych środków dowodowych oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, wykonawca przekazuje w postaci elektronicznej i opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W postępowaniach krajowych może je podpisać również podpisem zaufanym lub osobistym.

Kto poświadcza kopię oświadczenia?

Jeżeli oświadczenie sporządzono jako dokument w postaci papierowej i opatrzono własnoręcznym podpisem, wykonawca przekazuje cyfrowe odwzorowanie tego dokumentu opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym lub osobistym (w zależności od wartości zamówienia). Podpisy te poświadczają zgodność cyfrowego odwzorowania z dokumentem w postaci papierowej.

Poświadczenia zgodności cyfrowego odwzorowania z dokumentem w postaci papierowej w przypadku oświadczenia, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, dokonuje wykonawca wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia.

Urząd Zamówień Publicznych interpretuje tę regulację w ten sposób, iż poświadczenia zgodności cyfrowego odwzorowania z dokumentem w postaci papierowej mogą w przypadku omawianego oświadczenia dokonać:

  • wszyscy wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia, a także
  • jeden z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, który został umocowany do reprezentowania członków konsorcjum w postępowaniu.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...