Trwają prace nad Platformą e-Zamówienia, bezpłatnym narzędziem, które będzie służyło zamawiającym i wykonawcom do prowadzenia elektronicznych postępowań w sprawie zamówień publicznych. Niestety nie uda się opracować pełnej wersji systemu do końca grudnia 2020 roku, tak aby od 1 stycznia 2021 r. każda procedura – także krajowa – mogła być prowadzona za jego pośrednictwem. Z tego powodu UZP rozbudowuje funkcjonalności miniPortalu, by z jednej strony mógł obsłużyć również krajowe zamówienia a z drugiej by można było kontynuować za jego pośrednictwem zeszłoroczne procedury.
Jak informuje UZP na swojej stronie WWW, prace nad budową Platformy e-Zamówienia przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. Na 2 listopada br. zaplanowane jest wdrożenie modułu umożliwiającego rejestrację użytkowników. W tym samym momencie do dyspozycji użytkowników oddany zostanie komponent edukacyjny, który będzie zawierać interaktywne instrukcje ukazujące „krok po kroku” udostępnione funkcjonalności systemu, a także system służący do obsługi zgłoszeń.
Do końca roku przewidziane są do oddania następujące elementy Platformy realizowane w ramach Etapu III.1:
1) formularze służące do elektronicznej komunikacji w procesie udzielania zamówień publicznych;
2) formularze ogłoszeń krajowych oraz formularz planu postępowań, obowiązujące od 1 stycznia 2021 r.;
3) moduł ogłoszeń wraz z Biuletynem Zamówień Publicznych i planem postępowań.
Niestety uruchomienie modułu składania ofert i wniosków planowane jest dopiero na koniec marca 2021 r. Oznacza to, że do tego czasu nie będzie możliwe prowadzenie pełnej procedury udzielania zamówień publicznego za pośrednictwem tego narzędzia. Z tego powodu podjęto dodatkowe działania mające na celu dostosowanie miniPortalu do obsługi wszystkich postępowań o udzielenie zamówienia, dla których po 1 stycznia 2021 r. powstanie obowiązek zapewnienia komunikacji elektronicznej – tzw. miniPortal BIS.
Prowadzone prace w ramach miniPortalu BIS pozwolą na:
Źródło: www.uzp.gov.pl
Opracowanie: