Do 1 marca każdego roku zamawiający mają obowiązek złożyć sprawozdanie z zamówień publicznych, których udzielili w poprzednim roku. Roczne sprawozdanie o zamówieniach zleconych w 2021 roku ma szczególny charakter z uwagi na zeszłoroczne zamówienia zlecane zgodnie ze starą (z 2004 roku) i nową ( z 2019 roku) ustawą Pzp. Okazuje się, że w niektórych sytuacjach zamawiający muszą przedstawić dwa sprawozdania – w zależności od podstawy prawnej dokonywanych zakupów. W grudniu 2021 roku wydano nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdania, które wprowadza zmiany w samym formularzu. Ponad to zamawiający pierwszy raz realizują obowiązek sprawozdawczy na platformie e-Zamówienia. Szczegóły omawiamy w top temacie „Roczne sprawozdanie o zamówieniach 2022 – nowe rozporządzenie”.
Dnia 31 stycznia br. minął termin przekazania sprawozdania z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ważne informacje związane z samym sprawozdaniem omówiliśmy na naszych łamach w zeszłym tygodniu. W tym publikujemy materiał o innych realnych obowiązkach podmiotów z sektora administracji rządowej i samorządowej, jakie wyznacza wspomniany akt prawny (artykuł: „Ustawa o elektromobilności – obowiązki zamawiających z administracji rządowej i samorządowej”).
Zachęcam też do przeczytania głównych tez zawartych w opinii prawnej UZP o szacowaniu dostaw artykułów spożywczych. Urząd przyzwala w niej na dzielenie ich na poszczególne asortymenty i zamawianie zgodnie z wartością kategorii artykułów (opracowanie: „UZP jednoznacznie wypowiada się na temat szacowania dostaw artykułów spożywczych – sprawdź ułatwienia”).
1. Jak liczyć ważność zaświadczenia z KRK?
2. Czy zamawiający może wyjaśnić zastosowanie rozwiązań równoważnych?
3. Wykonawca nie uwzględnił w ofercie modyfikacji formularza ofertowego – jak ją ocenić?
4. Czy odrzucić ofertę z rażąco niską ceną składową?
5. Wykonawca nie załączył wizualizacji formularza ofertowego – jak ocenić ofertę?
6. Czy niepodpisaną ofertę badać pod kątem przesłanek odrzucenia?
7. Jak oszacować usługę do wykonania po nieoczekiwanym rozwiązaniu umowy?
8. Zamówienie dostawy urządzenia i jego uruchomienia – jak prowadzić postępowanie?
9. Zakaz kar umownych za zachowanie wykonawcy niezwiązane z przedmiotem umowy
10. Na jaką maksymalną kwotę można zmienić umowę?