Prawie 2 mln kary za zmowę przetargową

Stan prawny na dzień: 10.12.2013
47187567

Sześć wrocławskich firm - uczestników trzech konsorcjów - chciało w niedozwolony sposób wpłynąć na wyniki zamówienia publicznego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na nich karę o łącznej wartości prawie 2 mln zł.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w 2011 roku organizował przetarg na dostawę sprzętu komputerowego dla szkół i bibliotek biorących udział w projekcie Dolnośląska e-szkoła. Udział w nim wzięły trzy konsorcja złożone ze spółek: Itsumi i KEN Solutions, Integrit i Dreamtec Solutions, a także Incom i Dreamtec. Na podstawie doniesień prasowych, UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, czy przedsiębiorcy dokonali niedozwolonych praktyk. W jego trakcie Urząd m.in. w współpracował z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym - Uzyskane informacje potwierdziły, że pomiędzy konsorcjami zawarta została zmowa przetargowa, której celem było wybranie przez zamawiającego droższej oferty – mówi Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Początkowo najtańszą okazała się złożona przez Itsumi i KEN Solutions, jednak wskutek niewłaściwego uzupełnienia dokumentacji,  została ona odrzucona. W takim przypadku Urząd Marszałkowski powinien wybrać drugą w kolejności, czyli droższą  ofertę Integrit i Dreamtec Solutions.

Wykluczony wykonawca złożył nieodpowiednie zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami, mimo iż, jak wynika z ustaleń UOKiK pełnomocnik konsorcjum był w posiadaniu dobrego dokumentu. Urząd uznał, że takie działanie było celowe. Ustalono również, że firmy zamiast ze sobą konkurować, jak to ma miejsce w normalnych warunkach rynkowych, to wzajemnie znali swoje oferty i wspólnie je przygotowywali. Gwarancje ubezpieczeniowe oraz zaświadczenia z ZUS wystawione były bowiem tego samego dnia i w przypadku tych pierwszych oznaczone kolejnymi numerami porządkowymi, a nawet pozostawione zostały w ofertach dwóch konsorcjów niektóre dane konkurencyjnych przedsiębiorców.

Jak podaje UOKiK - Zawarciu niedozwolonych uzgodnień sprzyjać mogły również powiązania osobowe oraz kapitałowe pomiędzy uczestnikami konsorcjów. Prezes spółek Incom i Dreamtec pełnił również funkcje kierownicze w Integrit, a prezes Dreamtec – w Dreamtec Solutions i KEN Solutions.

Uczestnicy zmowy nie osiągnęli jednak założonego celu, ponieważ zamawiający wybrał jako najkorzystniejszą inną ofertę. Złożył on odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, która uwzględniła jego zarzuty.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję Prezes UOKiK nałożyła na jego uczestników  kary wysokości blisko 2 mln zł.

Wysokość kar nałożonych na uczestników zmowy:

  • Incom – 1 717 184 zł
  • Itsumi – 118 895 zł
  • Integrit – 88 312 zł
  • Dreamtec – 13 341 zł
  • KEN Solutions – 3 415 zł

Dreamtec Solutions – brak kary finansowej ze względu na niski przychód przedsiębiorcy.

Decyzja nie jest ostateczna i można się od niej odwołać.

Przepisy zabraniają wspólnego ustalania przez uczestników procedur przetargowych warunków składanych przez nich ofert. Obowiązkiem wykonawców jest bowiem samodzielne działanie i nie mogą uzgadniać swoich poczynań. Obecnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi 13 postępowań antymonopolowych oraz 57 postępowań wyjaśniających w sprawach o zamówienia publiczne.

Źródło:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów