Czy w przypadku przedłużenia okresu obowiązywania umowy zgodnie z art. 455 ust. 2 ustawy Pzp, wykonawca powinien przedłużyć okres obowiązywania zabezpieczenia wniesionego w formie niepieniężnej, w przypadku, gdy:
W opisanym przypadku należy skłaniać się do uznania, że w razie przedłużania okresu obowiązywania umowy zasadne jest też odpowiednie przedłużenie przez wykonawcę ważności zabezpieczenia wniesionego w formie niepieniężnej na zasadach określonych w umowie.
Stosownie do art. 449 ust. 2 ustawy Pzp, zabezpieczenie należytego wykonania umowy służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Oznacza to, że takie zabezpieczenie ma nieprzerwanie zabezpieczać interes zamawiającego przez cały okres, na jaki jest ustanawiane.
Wprawdzie ustawa Pzp nie zawiera konkretnej podstawy żądania przez zamawiającego przedłużenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w przypadku zmiany (wydłużenia) terminu realizacji umowy, to jednak zasadne jest, aby nastąpiło przedłużenie ważności zabezpieczenia, tak aby cel, któremu służy, został zachowany.
W konsekwencji w opisanym przypadku, jeżeli na mocy postanowień umowy zabezpieczenie musi obowiązywać do 30. dnia przypadającego po dniu, z jakim upływa okres obowiązywania umowy, a okres ten ulega wydłużeniu, to także odpowiedniemu wydłużeniu powinno podlegać zabezpieczenie wniesione w formie innej niż pieniądz.