Przetarg na szybki internet rozstrzygnięty

Stan prawny na dzień: 15.02.2013
ludziki na @ male

Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył postępowanie na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia mobilnych usług szybkiego internetu (LTE). Najwyżej ocenione zostały oferty operatora P4, który otrzymał trzy częstotliwości, i Polskiej Telefonii Cyfrowej - skorzysta z dwóch pasm.

Do ogłoszonego pół roku temu przetargu zgłosiło się sześć przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, które w sumie złożyły szesnaście ofert. Spośród nich najwyżej oceniono trzy złożone przez P4 (operator sieci Play), opiewające na 498 mln zł, oraz dwie oferty PTC (T-Mobile) o wartości 453,5 mln. O wyniku przetargu zdecydowały kryteria: zachowanie warunków konkurencji przez przystępujących, wysokość zadeklarowanej kwoty oraz wiarygodność finansowa uczestników.

Firmy mają teraz siedem dni na złożenie do prezesa UKE wniosku o dokonanie rezerwacji będących przedmiotem przetargu. Urząd w ciągu kilku tygodni przeprowadzi postępowanie rezerwacyjne. Od tego momentu P4 i PTC będą miały 12 miesięcy na rozpoczęcie świadczenia swoich usług. Startując w przetargu operatorzy zobowiązali się również, że w ciągu 24 miesięcy wybudują lub zmodernizują przynajmniej 3200 stacji bazowych. Przynajmniej połowa nowych nadajników ma powstać na terenach wsi i małych miast. Jeśli operatorzy skorzystają z pasm, które wygrali, budżet państwa zasili kwota ponad 950 mln złotych.

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu na rynku szybkiego internetu najpóźniej za 12 miesięcy pojawią się nowi gracze, dzięki czemu zaostrzy się konkurencja, a nowoczesne usługi telekomunikacyjne będą bardziej dostępne.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl