To po stronie wykonawcy leży dowód, że przyjęte przez niego założenia i wysokość ceny dają gwarancję realizacji zamówienia za zaoferowaną cenę. Zgodnie bowiem z art. 90 ust. 2 ustawy Pzp obowiązek wykazania, że oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny lub kosztu, spoczywa na wykonawcy. Ponadto ogólne porównywanie przez zamawiającego kwoty dotychczas realizowanego dla niego zamówienia z ceną zamówienia zaoferowaną przez wykonawcę (które to dopiero będzie realizowane) i na tej podstawie wyciąganie jedynie ogólnych wniosków co do realności zaoferowanej ceny jest niewystarczające. Jest to wniosek ogólny. Zamawiający nie może za wykonawcę ocenić możliwości jego przedsiębiorstwa (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 18 listopada 2019 r., sygn. akt KIO 2214/19).
Zamawiający w trakcie rozprawy wyjaśnił, że wykonawca realizuje na jego rzecz usługę podobną do tej wskazanej w opisie przedmiotu zamówienia. W ramach dowodu zamawiający przedstawił tabelaryczne zestawienie realizacji usługi przez wykonawcę za okres ostatnich 36 miesięcy wraz z fakturami. W przekonaniu zamawiającego stanowiło to dowód na okoliczność, że usługa może zostać wykonana za wskazaną w ofercie kwotę.
Skład orzekający stanął jednak na stanowisku, że ogólne stwierdzenie zamawiającego, iż kwota określona przez wykonawcę jest ceną, za jaką zrealizuje on zamówienie, nie zostało poparte przez zamawiającego żadnym dowodem i jako takie jest niewiarygodne. Twierdzenie zamawiającego stanowi porównanie zamówienia realizowanego w przeszłości i nie uwzględnia nadchodzących ewentualnych zmian i wydatków. Tym samym zamawiający nie wykazał, aby istniały pewne podstawy do stwierdzenia, że zamówienie może zostać zrealizowane za kwotę zaoferowaną przez przystępującego.
Więcej o badaniu rażąco niskiej ceny można przeczytać w artykułach: