Wadium zapewnia uczestnictwo w przetargu wyłącznie podmiotom faktycznie zainteresowanych zamówieniem

Stan prawny na dzień: 16.09.2015
Wadium

Warunek uczestnictwa, jakim jest wniesienie wadium w określonej wysokości, jest warunkiem, który musi być spełniony przez wykonawcę od chwili otwarcia ofert przez cały okres związania ofertą aż do zawarcia umowy, z wyjątkiem regulacji przewidzianej w art. 46 ust. 1 i 3 ustawy Pzp. Istotą wadium jest to, że powinno ono zabezpieczać ofertę przez pełen okres związania ofertą, w tym także w czasie zawieszenia biegu terminu związania ofertą.

W sytuacji nieprzedłużenia terminu ważności bądź niezłożenia nowego wadium na przedłużony okres nie zostaje zachowana istotna funkcja zabezpieczająca wadium. Zamawiający może spotkać się z sytuacją, w której nie będzie mógł zrealizować swoich, wynikających z ustawy uprawnień do zatrzymania wadium. Przedłużenie ważności wadium lub wniesienie nowego wadium powinno zatem nastąpić przed upływem ważności dotychczasowego wadium (zob. wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 10 kwietnia 2015 r.; sygn. akt KIO 604/15).

Autor:

Klaudyna Saja-Żwirkowska

Klaudyna Saja-Żwirkowska

Klaudyna Saja-Żwirkowska

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych. Jest redaktor naczelną publikacji z zakresu zamówień publicznych. Autorka komentarzy do wyroków Krajowej Izby Odwoławczej.